11:12 گرينويچ - يکشنبه 11 ژانويه 2009 - 22 دی 1387

'اسرائیل استفاده غیرقانونی از فسفر سفید در غزه را متوقف کند'

حملات به غزه

اسرائیل اجازه ورود گزارشگران بین المللی به نواحی ساحلی را نمی دهد

دیده بان حقوق بشر، گروه مدافع حقوق بشر که مقر آن در نیویورک است اسرائیل را متهم کرده که از مهمات حاوی فسفر سفید در جنگ نوار غزه استفاده کرده و هشدار داده است که غیرنظامیان فلسطینی به این دلیل گرفتار سوختگی های شدید شده اند.

امداد گران فلسطینی نیز نیروهای اسرائیلی را به پرتاب گلوله های فسفر سفید به یک روستای مرزی در شرق اردوگاه پناهندگان خان یونس متهم کرده اند که اسرائیل قاطعانه این ادعا را رد کرده است.

گزارش سودابه جوادی

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر


در 14 روز اخیر که درگیری ها در غزه ادامه داشته 879 نفر از ساکنان غزه و 13 اسرائیلی کشته شده اند. مسئولان امور پزشکی و امدادی 235 نفر از کشته شدگان در غزه را کودک اعلام کرده اند.

اسرائیل اجازه ورود گزارشگران بین المللی به نواحی ساحلی را نمی دهد و هیچکدام از ارقام ذکر شده توسط منابع مستقل تایید نشده اند.

امداد گران می گویند مجروحان گلوله باران روستای خوزا دچار سوختگی و عوارض ناشی از استنشاق گاز شده اند که نشاندهنده تماس با ماده سمی فسفر سفید محسوب می شود.

دکتر یوسف ابو ریش در بیمارستان ناصر غزه به خبرگزاری فرانسه گفته است که 55 نفر اوایل روز یکشنبه با جراحات ناشی از آتش گلوله های فسفردار به این بیمارستان منتقل شده اند.

اما یک سخنگوی ارتش اسرائیل قاطعانه گزارش در باره استفاده از فسفر سفید را رد کرد و گفت نیروهای اسرائیلی برای استفاده از تسلیحات از قوانین بین المللی تبعیت می کنند.

از فسفر سفید برای ایجاد دود استتار به عنوان سلاح میدان نبرد استفاده می شود اما بر اساس قوانین بین المللی استفاده از این نوع تسلیحات علیه غیرنظامیان اکیدا ممنوع است.

دیده بان حقوق بشر روز یکشنبه (10 ژانویه)، با انتشار بیانیه ای گفت که اسرائیل باید استفاده از فسفر سفید در عملیات نظامی خود در محله های پرتراکم غزه دست بردارد.

محققان دیده بان حقوق بشر می گویند در طی روزهای نهم و دهم ژانویه در اسرائیل شاهد آتش توپخانه ای بوده اند که ظاهرا به سوی شهر غزه هدف گرفته شده بود و گلوله های استفاده شده در این حمله حاوی فسفر سفید بوده است.

در بیانیه این گروه آمده: "اسرائیل ظاهرا از فسفر سفید برای استتار در عملیات نظامی استفاده کرده است که بنا به قوانین حقوق بشر در زمان جنگ مجاز است. اما فسفر سفید قدرت آتش زایی دارد که به طور تصادفی می تواند باعث سوختگی شدید مردم، ساختمان ها و دیگر اشیای غیرنظامی نزدیک به آتش شود. جمعیت ساکن شهر غزه به لحاظ تراکم یکی از بالاترین در جهان است و تاثیر استفاده از مهمات حاوی فسفر سفید در این منطقه چندین برابر شدیدتر خواهد بود."

دیده بان حقوق بشر بر این باور است که استفاده از فسفر سفید در غزه که تراکم جمعیتی بالایی دارد، ناقض قوانین بین المللی است که می گوید تمام تدابیر ممکن برای محافظت از جان غیرنظامیان باید انجام بگیرد.

این گروه امروز گفت: "... گلوله های حاوی فسفر سفید بسته به ارتفاع انفجار، 116 جرقه آتشین در شعاع 125 تا 250 متر پرتاب می کند که بالقوه می تواند در مقایسه با آتش زمینی آسیب بیشتری به غیرنظامیان و زیرساخت های شهری وارد کند."

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.