دانشگاهیان: پوشش خبری در چین مغرضانه است

چین
Image caption منتقدان سیاست رسانه ای چین می گویند تلویزیون دولتی رخدادهای داخلی را بزرگنمایی می کند و تصویری منفی از تحولات خارجی ارائه می دهد

تعدادی از دانشگاهیان و روشنفکران چینی در نامه ای خواستار تحریم برنامه های خبری تلویزیون دولتی این کشور شده اند.

به نوشته این افراد، تلوزیون مرکزی چین، سی سی تی وی، از اخبار و برنامه های مستند تاریخی برای شستشوی مغزی مخاطبان استفاده می کند.

این نامه که به وسیله بیست شخصیت دانشگاهی امضا شده است، فهرستی شش گانه از موارد نقض بی طرفی و اقدام به شستشوی مغزی به وسیله تلویزیون دولتی را ارائه کرده است.

به نوشته این نامه، تلویزیون دولتی چین بسیاری از اخبار مربوط به ناآرامی های اجتماعی و شورش ها را پوشش نمی دهد و سعی می کند رخدادهای مهمی مانند جنجال شیرهای آلوده را بپوشاند.

نویسندگان این نامه به بی بی سی گفته اند که از ارائه تصویر مثبت از وقایع داخلی و نگرش منفی به تحولات بین المللی به وسیله تلویزیون دولتی خسته شده اند.

آنها می گویند هر چند مخاطبان عمومی تلویزیون دولتی چین را به خاطر انحصار خبررسانی در این کشور تحریم نخواهند کرد ولی این نامه هشداری به آنها درباره سلامت برنامه های پخش شده است.

انتشار این نامه انتقادآمیز نگرانی مسوولان دولتی چین را به همراه داشته است. آنها همواره رسانه های غربی را به پوشش مغرضانه از وقایع چین متهم کرده اند.

امضا کنندگان نامه انتقادی از عملکرد تلویزیون دولتی چین به خاطر محدودیت های خبررسانی در این کشور، نامه خود را در یک سایت مستقر در آمریکا منتشر کرده اند.

مطالب مرتبط