رأی پارلمان اروپا به محدودیت استفاده از سموم دفع آفات نباتی

سم پاشی نباتات
Image caption کشاورزان می گویند محدود کردن سم پاشی نباتات به محصولات آنان لطمه خواهد زد

پارلمان اروپا رای داده که استفاده از سموم دفع آفات نباتی محدودتر شده و استفاده از دست کم 22 ماده شیمیایی ممنوع شود.

پارلمان اروپا می گوید این مواد شیمیایی برای سلامت انسان مضر تشخیص داده شده است.

دولت بریتانیا، حزب محافظه کار این کشور و اتحادیه ملی کشاورزان با مقررات جدید مخالفت کرده و می گویند این مقررات ممکن است به گرانتر شدن مواد غدایی منجر شود.

قانون پارلمان اروپا باید به تصویب 27 کشور عضو برسد.

پیش نویس این قانون، استفاده از موادی را که ممکن است موجب سرطان و نازایی شده و یا به هورمون ها صدمه بزند، ممنوع اعلام کرده است.

اتحادیه کشاورزان بریتانیا می گوید این قانون خطری جدی برای تولیدات مواد غذایی این کشور است و می تواند به طور مثال کاشت هویج را به کلی از بین برده و به بسیاری از محصولات دیگر لطمه بزند.

کشاورزان بریتانیایی می گویند در بریتانیا استفاده از برخی از سموم دفع آفات نباتی برای مبارزه با آفاتی که با هوای مرطوب مرتبط است، از جمله ضایع شدن سیب زمینی، مفید است.

به موجب قانون پارلمان اروپا، استفاده از سموم دفع آفات نباتی در نزدیکی مدارس، بیمارستان ها و پارک ها کاملا ممنوع یا به شدت محدود خواهد شد.

تهیه این قانون بخشی از هدف اتحادیه اروپا برای کاهش استفاده از مواد سمی در کشاورزی، تا سال 2013 است.

منتقدین این قانون، آن را بسیار انعطاف ناپذیر دانسته و می گویند ممکن است اجرای آن به تولید مواد غذایی صدمه زده و موجب گرانی مواد غذایی بشود.

ولی مقامات بر این نکته تاکید می ورزند که چنانچه استفاده از یک سم دفع آفات نباتی برای مبارزه با آفتی که محصولی را تهدید می کند لازم باشد، ممکن است تا 5 سال استفاده آن مجاز اعلام شود.

این مقامات می افزایند که استفاده از بیشتر سموم دفع آفات نباتی حد اقل تا سال 2015 آزاد است و به کارخانجات سازنده این مواد، فرصت کافی برای تغییر فرمول تولیداتشان داده شده است.