کلینتون بر رویکردی تازه مقابل ایران تاکید کرد

هیلاری کلینتون
Image caption هیلاری کلینتون گفت او برای برقراری صلح در خاورمیانه تلاش خواهد کرد

هیلاری کلینتون گفته است که دولت باراک اوباما قصد دارد رویکرد تازه ای را در مقابل ایران در پیش گیرد با این حال تاکید کرد که به خصوص در زمینه مذاکرات در مورد برنامه اتمی ایران، پیش از اعزام دیپلمات برای گفتگو با آن کشور با متحدان آمریکا رایزنی خواهد کرد.

باراک اوباما رئیس جمهور منتخب آمریکا در رقابت های انتخاباتی قول داده بود با کشورهای متخاصم از جمله ایران مستقیما پشت میز مذاکره بنشیند اما این اظهارات ظاهرا مؤید آن است که دولت اوباما قصد دارد پیش از گام برداشتن در این زمینه شرایط را محک بزند.

آقای اوباما خود روز پنجم نوامبر در اولین کنفرانس خبری پس از پیروزی در انتخابات در واکنش به نامه تبریک محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری ایران تاکید کرده بود که رویکرد آمریکا مقابل کشوری مانند ایران نباید شتابزده باشد و باید درست به آن فکر کرد.

خانم کلینتون که برای پست وزارت خارجه در دولت جدید انتخاب شده است در جلسه کمیته روابط خارجی مجلس سنا که صلاحیت او را بررسی می کند گفت سیاست دولت جورج بوش در مورد ایران بی اثر بوده است و به همین دلیل لازم است رویکردی تازه در پیش گرفته شود.

خانم کلینتون ضمن تاکید بر اینکه "هیچ گزینه ای به هیچ وجه مردود نیست" گفت: "ما یک رویکرد تازه و شاید متفاوت را دنبال خواهیم کرد. آنچه قبلا امتحان شده جواب نداده است" و اینکه ایران "اکنون از هر زمان دیگری به ظرفیت ساخت سلاح اتمی نزدیک تر است."

با این حال وی گفت: "ما نمی خواهیم هر چیزی که من امروز می گویم یا هر چیزی که رئیس جمهور منتخب می گوید، دوستان و متحدان ما را غافلگیر کند بنابراین نمی توانیم به طور مشخص بگوییم که دقیقا چه گام هایی برخواهیم داشت."

دولت بوش اکنون سالهاست در همکاری با متحدان اروپایی اش سیاست تحریم ها چه در چارچوب سازمان ملل و چه خارج از آن را برای وادار کردن ایران به دست کشیدن از بخش های حساس برنامه اتمی اش که آمریکا می گوید برای ساخت سلاح اتمی است دنبال می کند. ایران این اتهام را رد می کند.

برخی دیپلمات های اروپایی قبلا به طور خصوصی ابراز نگرانی کرده بودند که اگر دولت اوباما بدون پیش شرط با ایران وارد مذاکره شود، دستور کاری گروه 5+1 (اعضای دائم شورای امنیت و آلمان) دایر بر لزوم توقف برنامه غنی سازی اورانیوم توسط ایران پیش از آغاز مذاکرات رسمی با آن کشور، تهدید خواهد شد.

اظهارات خانم کلینتون تلویحا اذعانی به این گونه نگرانی هاست.

وی گفت: "ما هر کاری بتوانیم از طریق دیپلماسی، از طریق استفاده از تحریم ها، از طریق ایجاد ائتلاف های بهتر با کشورهایی که معتقدیم منافع آنها در جلوگیری از بدل شدن ایران به قدرتی با سلاح اتمی نهفته است انجام خواهیم داد."

او همچنین اذعان کرد که مطمئن نیست که حتی رویکرد تازه نیز موثر باشد: "ما هیچ توهمی نداریم که حتی با یک دولت تازه که سعی دارد مستقیما با ایران معامله کند، به شیوه ای که ممکن است بر رفتار آن کشور تاثیر بگذارد، می توانیم نتیجه را پیش بینی کنیم. اما رئیس جمهور منتخب به این مسیر پایبند است و آن را دنبال خواهیم کرد."

هیلاری کلینتون همچنین نگرانی های معمول دولت آمریکا در مورد ایران را تکرار کرد: "دولت تازه در مورد نقشی که ایران در جهان ایفا می کند به شدت نگران است" و از جمله به آنچه آمریکا ادعا می کند حمایت ایران از تروریسم، ادامه دخالت در امور سایر دولت ها و تلاش برای دستیابی به سلاح اتمی است اشاره کرد.

ایران کلیه این اتهامات را رد می کند.

دولت جورج بوش در سال پایانی خود در کاخ سفید مساله ایجاد یک "دفتر حافظ منافع" در تهران را مورد بررسی قرار داده بود اما کاندولیزا رایس وزیر خارجه آمریکا اخیرا گفت که دولت بوش از این اقدام منصرف شده و تصمیم گیری در مورد آن را به دولت بعدی خواهد سپرد.

خانم کلینتون در پاسخ به سوالات در این زمینه گفت که هنوز زود است بگوید آیا آمریکا خواستار گشایش دفتر دیپلماتیک در ایران خواهد شد یا نه با این حال گفت این مساله بررسی خواهد شد: "اینها مسائلی است که بخشی از تجدید نظر در سیاست هاست. ما با دقت و جدیت، اینها را بررسی خواهیم کرد."

'به چالش گرفتن ایران'

وی خواستار یک استراتژی تازه هوشمندانه در خاور میانه شد که "به نیازهای امنیتی اسرائیل و آمال های مشروع سیاسی و اقتصادی فلسطینی ها رسیدگی می کند" و اظهار امیدواری کرد که این استراتژی "عملا ایران را برای پایان دادن به برنامه اتمی اش و حمایت از تروریسم به چالش بگیرد."

وی گفت که استراتژی تازه همچنین می تواند "هم ایران و هم سوریه را قانع کند که رفتار خطرناک خود را کنار گذشته و به بازیگرانی سازنده در منطقه بدل شوند."

در این جلسه بیل نلسون، سناتور اهل فلوریدا، خانم کلینتون را برای رسیدگی به پرونده مربوط به رابرت لوینسون مامور سابق اف بی آی که به گفته او در "زندانی مخفی" در ایران نگاهداری می شود تحت فشار گذاشت.

آقای لوینسون از مارس 2007 زمانی که برای کسب و کار شخصی به جزیره کیش ایران سفر کرده بود مفقود شد. مقام های ایرانی بارها گفته اند که هیچ اطلاعی از سرنوشت آقای لوینسون ندارند اما همسر آقای لوینسون معتقد است که او همچنان زنده است.

خانم کلینتون این مساله را که رابرت لوینسون ممکن است در ایران باشد زیر سوال نبرد و ایران را ترغیب به آزادی وی کرد.

او گفت: "این فرصتی خارق العاده برای دولت ایران است که چنین اقدامی انجام دهد - یعنی اجازه تماس با او (لوینسون) را بدهد، او را آزاد کند، و روشن کند که نگرشی تازه در ایران وجود دارد."

کمیته روابط خارجی سنا روز پنجشنبه هفته جاری نامزدی خانم کلینتون را به رای خواهد گذاشت.

سناتور کلینتون گفت دولت جدید آمریکا تمام تلاش خود را برای حمایت از اسرائیلی ها و فلسطینیانی که خواستار یک صلح پایدار در خاورمیانه هستند، به کار خواهد برد.

هیلاری کلینتون بر این نکته تاکید کرد که آمریکا نمی تواند به تنهایی مشکلات دشوار را حل کند و دنیا نیز بدون آمریکا قادر به این کار نیست.

هیلاری کلینتون گفت بزرگترین خطری که جهان با آن مواجه است این است که سلاح های مخرب جمعی به دست تروریست ها بیافتد.

مطالب مرتبط