14:31 گرينويچ - چهارشنبه 14 ژانويه 2009 - 25 دی 1387

اسد: جنگ غزه احتمالا بر افراط گرایی می افزاید

اسد

آقای اسد گفت که برای آتش بس میان فلسطینیان و اسرائیلیان تمام تلاش خود را می کند

بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، می گوید آتش بس پایدار در غزه فقط در صورتی قابل دستیابی است که شروطی را که دو طرف فلسطینی و اسرائیلی مطرح کرده اند در نظر گرفته باشد.

او گفت برای این که پیکارجویان فلسطینی به راکت پراکنی خود به سمت جنوب اسرائیل پایان دهند اسرائیلی ها باید، به گفته او برخلاف گذشته، به قرار آتش بس کاملا پایبند باشند و به محاصره اقتصادی نوار غزه نیز خاتمه دهند.

آقای اسد در گفتگوی اختصاصی با بی بی سی گفت سیاست های داخلی اسرائیل منجر به دولتی ضعیف در این کشور شده است که قادر نیست در جهت پیشبرد روند صلح خاورمیانه حرکت کند.

او در این گفتگو افزود دولت جورج بوش، رئیس جمهوری آمریکا نیز نتوانسته نقش میانجی را که لازم بوده است، ایفا کند.

گزارش محمد منظر پور از مرز غزه

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر

رئیس جمهوری سوریه گفت کشورش هشدار داده خشونت های جاری در غزه ممکن است به افزایش افراط گری و همچنین تروریسم در سراسر خاورمیانه منتهی شود.

او گفت: "تاثیر جنگ خطرناک تر از خود جنگ است ... جنگ بذر افراط گری و تروریسم را در تمام منطقه می کارد."

نزدیک به هزار فلسطینی، که یک سوم از آنها کودک بوده اند، در حملات اسرائیل به غزه کشته شده اند.

سیزده اسرائیلی - 10 سرباز و سه غیرنظامی - نیز از آغاز اقدامات نظامی اسرائیل علیه غزه کشته شده اند.

آقای اسد گفت کشورش، که محل اقامت شماری از رهبران تبعیدی حماس است، تمام تلاش خود را می کند تا میان فلسطینیان و اسرائیلیان آتش بس اعلام شود.

او گفت از خاتمه یافتن قاچاق اسلحه از مرز مصر به غزه - یکی از خواسته ها اصلی اسرائیلیان - حمایت کرد اما افزود که پایان قاچاق اسلحه بخشی از "یک راه حل بزرگتر" برای درگیری های خاورمیانه است و برای آتش بس فوری لازم نیست.

در همین حال، مرز اسرائیل با لبنان امروزر هدف راکت پرانی قرار گرفته است.

منابع دولتی اسرائیل روز چهارشنبه، 14 ژانویه، اعلام کردند که سه راکت که از داخل خاک لبنان شلیک شده بود در نزدیکی شهرک کریات شمونا، در شمال اسرائیل فرود آمده اما به کسی آسیبی نرسانده است.

به نقل از منابع لبنانی گزارش شده است که پنج راکت به سوی اسرائیل پرتاب شد اما دو موشک در داخل خاک لبنان فرود آمد.

در واکنش به پرتاب راکت به سوی اسرائیل، توپخانه ارتش این کشور نقاطی در جنوب لبنان را که محل پرتاب راکت ها اعلام کرده است زیر آتش گرفت.

تا کنون هیچ سازمان و گروهی مسئولیت پرتاب راکت به سوی شمال اسرائیل را بر عهده نگرفته است.

گزارش پرتاب راکت به شمال اسرائیل در حالی گزارش می شود که درگیری در غزه ادامه دارد و ساکنان نزدیک منطقه نبرد از تبادل سنگین آتش مسلسل در اطراف شهر غزه خبر داده اند.

ارتش اسرائیل گفته است که شهر غزه را، که از آن به عنوان پایگاه اصلی گروه حماس یاد می کند، تقریبا به طور کامل به محاصره در آورده است اما به نظر می رسد که مقاومت افراد مسلح فلسطینی نیز به شدت ادامه دارد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.