پلیس چین باند کودک ربایان را متلاشی کرد

چین
Image caption شواهدی وجود دارد که کودک ربایی در ابعادی گسترده در چین در جریان است

پلیس چین می گوید پنج کودک را از چنگال قاچاقچیان نجات داده و یک باند قاچاقیان کودک را در استان هونان این کشور کشف و متلاشی کرده است.

کشف این باند، تازه ترین مدرک درباره مشکلی گسترده در چین است که مسئولان چین به طور فزاینده ای برای مبارزه با آن با دشواری روبرو بوده اند.

جیل مک گیورینگ، گزارشگر بی بی سی در پکن می گوید چین درباره مشکل گسترده قاچاق کودک بسیار پنهانکار بوده است و آماری را در این باره منتشر نمی کند. حکومت چین قاچاق کودک را جرمی خجلت آور می داند که بهتر است پنهان بماند.

اما شواهدی وجود دارد که کودک ربایی در ابعادی گسترده در چین در جریان است.

بنا بر آماری رسمی که توسط دولت آمریکا منتشر شده است هر ساله بین 10 تا 20 هزار نفر در داخل چین قاچاق می شوند که شمار زیادی از آنها زن و کودک هستند. برخی از آنها به خانواده های خواهان فرزند فروخته می شوند.

گزارشگر بی بی سی می گوید سیاست تک فرزندی در چین تاثیرات مختلفی بر اجتماع چین گذاشته است که یکی از این تاثیرها تقاضا برای کودک به ویژه پسربچه ها بوده است. مابقی کودکان ربوده شده به نیروی کار تبدیل می شوند.

در سال های اخیر در چین پرونده های قضائی متعددی مطرح بوده که مربوط می شده است به کودکانی که برای کار در معادن و کارخانه های آجرپزی ربوده شده بودند.

همچنین مدارکی وجود دارد دال بر این که کودکان و زنان جوان، که معمولا در مناطق فقیر نشین ربوده شده اند، برای استفاده های جنسی در مناطق ثروتمندتر ساحلی چین معامله می شوند.

جیل مک گیورینگ می گوید آزادی رفت و آمد که پس از اصلاحات اقتصادی در چین ظاهر شده است باعث شده که قاچاقچیان انسان راحت تر فعالیت کنند.

البته مسئولان چین برای مقابله با این وضعیت اقداماتی را به اجرا درآورده اند. آنها از جمله دو سال پیش اولین برنامه مبارزه با قاچاق را در استان یونان (یون نان)، به اجرا درآوردند.

اما بیشتر تلاش های رسمی بر روی قاچاق مرزی متمرکز بوده است مشکلی که به گفته گزارشگر بی بی سی باعث اصطکاک میان چین و همسایگان این کشور شده است.

در همین حال، خانواده هایی که فرزندانشان مفقود شده اند کمک کمی از سوی دولت دریافت کرده اند و بسیاری از آنها گروه هایی را تشکیل داده و خود برای ردیابی فرزندانشان دست به کار شده اند.

مطالب مرتبط