11:42 گرينويچ - پنج شنبه 15 ژانويه 2009 - 26 دی 1387

اسرائیل مرکز امدادرسانی سازمان ملل در غزه را گلوله باران کرد

غزه

سازمان ملل از حملات اسرائیل به غزه انتقاد کرده است

دبیرکل سازمان ملل گلوله باران یک ساختمان آژانس امدادرسانی این سازمان در غزه را محکوم کرده است.

روز پنجشنبه، 15 ژانویه (26 دی)، منابع سازمان ملل متحد در غزه اعلام داشتند که پنج گلوله به محوطه دفاتر آژانس امدادرسانی سازمان ملل در شهر غزه برخورد کرده و در نتیجه انفجار آنها، سه نفر زخمی شده اند.

از آنجا که مقادیری سوخت در محوطه مجتمع آژانس امدادسانی در غزه نگهداری می شود، اصابت گلوله باعث بروز آتش سوزی در این محل شده است.

مصاحبه با محمد منظرپور

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر

سخنگوی این آژانس گفته است که اهالی محلی از مجتمع متعلق به این نهاد در غزه به عنوان پناهگاهی در برابر حملات ارتش اسرائیل استفاده می کنند.

آژانس امدادرسانی سازمان ملل پس از یک وقفه کوتاه در هفته گذشته، عملیات توزیع مواد اساسی بین دهها هزار تن از اهالی نوار غزه را از سر گرفت.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد که برای مذاکره پیرامون توقف عملیات نظامی در غزه به اسرائیل سفر کرده است، نسبت به شلیک نیروهای اسرائیلی به سوی مرکز آژانس امدادرسانی سازمان در غزه ابراز خشم کرد.

آقای بان در عین حال گفت که اهود باراک، وزیر دفاع اسرائیل، اصابت گلوله به این ساختمان را ناشی از اشتباهی تاسف آور توصیف کرده است.

لیونی وزیر خارجه اسرائیل و بان

بان در ملاقات با مقامات اسرائیلی خواستار آتش بس شده است

دبیرکل سازمان ملل در عین حال گفت که رنج ساکنان غزه به "نقطه ای تحمل ناپذیر" رسیده است.

همزمان محمد منظرپور، خبرنگار بی بی سی فارسی در بیت المقدس، می گوید دفتر مرکزی خبرگزاری رویتر در غزه که بامداد امروز، هدف گلوله باران ارتش اسرائیل قرار گرفته بود تخلیه شده و همه خبرنگاران در ساختمان رسانه ای رمضان که دفتر بی بی سی هم در آن قرار دارد پناه گرفته اند.

به گفته خبرنگار ما سازمان بهداشت جهانی هم راجع به وضعیت غزه گزارشی منتشر کرده است که بر اساس این گزارش، از بیست و هفتم دسامبر تا 14 ژانویه، 13 پرسنل درمانی در غزه کشته شده اند و 22 نفر نیز زخمی شده اند.

به گفته آقای منظرپور: "سفر آقای بان به منطقه حداقل می تواند فشار دیپلماتیک روی اسرائیل را تشدید کند. اما واقعیت این است که دبیر کل سازمان ملل تنها با وزن دیپلماتیک خودش به این ماموریت آمده، هیچ قطعنامه الزام آوری در شورای امنیت تصویب نشده و نشانه ای هم از سوی ایالات متحده آمریکا در حمایت از طرح آتش بس مصر مشاهده نشده."

همزمان، تلاش های بین المللی برای متوقف کردن درگیری در غزه ادامه یافته و مقامات اسرائیلی مذاکرات آتش بس را که در حال حاضر در مصر جریان دارد مثبت ارزیابی کرده اند.

به گفته آنان، این گفتگو ها تحرک بیشتری به خود گرفته است.

در حال حاضر، آموس گیلاد، مذاکره کننده ارشد اسرائیل، برای گفتگو با مقامات مصری پیرامون طرح پیشنهادی این کشور برای توقف جنگ در غزه در قاهره به سر می برد.

نمایندگان گروه حماس نیز در مذاکراتی با مقامات مصری در قاهره شرکت دارند و براساس گزارش های رسیده از پیشرفت در گفتگوها سخن گفته اند.

در همانحال، تعدادی دیگر از کشورهای عرب نیز به تلاش های دیپلماتیک برای برقراری آتش بس در غزه دست زده اند.

روز پنجشنبه، رهبران کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس به دعوت پادشاه عربستان سعودی در جلسه از در ریاض، پایتخت این کشور، بحران غزه را بررسی می کنند.

همچنین، امیر قطر از سران کشورهای عضو اتحادیه عرب دعوت کرده است به منظور تبادل نظر در باره واکنش مناسب به حمله اسرائیل به غزه، روز جمعه در نشستی در دوحه، پایتخت قطر، شرکت کنند.

در حالیکه برخی از رهبران کشورهای عضو اتحادیه عرب از برگزاری این اجلاس استقبال کرده اند، شماری دیگر از کشورهای عضو با این نشست مخالفت کرده اند.

به گفته ناظران، دیدگاه متفاوت رهبران عرب در مورد این اجلاس نشانه اختلاف نظر آنان در مورد بحران غزه و نحوه برخورد با آن است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.