دولت پاکستان چند اردوگاه منتسب به ستیزه جویان را بست

نیروهای امنیتی هند در بمبئی
Image caption در حملات ستیزه جویان به چند هدف در بمبئی در نوامبر سال گذشته میلادی دست کم 170 نفر کشته شدند

دولت پاکستان می گوید، اردوگاه هایی را تعطیل کرده که گمان می رفت پیکارجویان متهم به ارتباط با حملات بمبئی در ماه نوامبر گذشته را آموزش داده اند.

رحمان مالک، وزیر مشاور در امور داخلی پاکستان، با اعلام این خبر گفته است بیش از 120 تن از اعضای گروه های اسلامی این کشور دستگیر شده اند.

وی همچنین گفت که یک نهاد خیریه منتسب به حمایت از سازمان پیکارجویان لشکر طیبه هم بسته شده است.

پیشتر پاکستان تحت فشار هند و جامعه جهانی به مقر گروه جماعة الدعوه که از گروههای خیریه در کشمیر تحت کنترل پاکستان است حمله کرد. مقلامات اسلام آباد همچنین این گروه را غیر قانونی اعلام کرد. بسیاری از ناظران امور منطقه، این گروه را "گروه ویترینی" لشکر طیبه می دانند که بدنبال غیر قانونی اعلام شدن این گروه در سال 2002 میلادی تشکیل شد..

رهبران گروه جماعة الدعوه هرگونه ارتباط با حملات در بمبئی را رد کرده اند.

در عین حال حمله به مقر گروه جماعة الدعوه و فشار بر رهبران این گروه واکنشهای منفی در پاکستان برجا گذاشت. برخی از تحلیلگران این واکنش منفی را مربوط به آن می دانند که گروه جماعة الدعوه در مناطق شمالی پاکستان به ویژه در کشمیر تحت کنترل پاکستان دارای شبکه های رفاه اجتماعی است و فشار بر آن واکنش برخی از گروهای مردمی را در پی داشته است.

بر اساس گزارشها پاکستان همچنین علیه تعداد ی از افراد منسوب به گروه لشکر طیبه و چند گروه دیگر اسلامگرا اقداماتی انجام داده است.

دولت پاکستان برای پیگرد عناصر مظنون به شرکت در حملات بمبئی تحت فشار است.

مقامات هند می گویند که پاکستان اقدامات کافی برای فشار بر ستیزه جویان این کشور که به گفته مقامات هند متهم به دست داشتن در حملات نوامبر سال گذشته در بمبئی هستند، انجام نداده است. هند گفته است که اطلاعات مربوط به این حملات و اعترافات تنها فردی که در بین حمله کنندگان زنده دستگیر شده است را به مقامات پاکستانی ارایه داده است.

مقامات پاکستان می گویند که این مدارک را تحت بررسی دارند و افزوده اند که همکاریهای لازم را با هند انجام خواهند داد.

مطالب مرتبط