16:19 گرينويچ - جمعه 16 ژانويه 2009 - 27 دی 1387

تهدید طالبان موجب تعطیل مدارس دخترانه در پاکستان شد

دره سوات-آرشیو

سوات غالبا صحنه درگیری سربازان پاکستانی با پیکارجویان طالبان است

صدها مدرسه خصوصی در منطقه سوات در شمال غرب پاکستان اعلام کرده اند که به دلیل تهدید طالبان مبنی بر بمباران مدارس دخترانه، از این به بعد از پذیرش دانش آموزان دختر خودداری می کنند.

صاحبان این مدارس می گویند تدابیر امنیتی که از جانب مقامات محلی پیشنهاد شده برای مطمئن کردن دانش آموزان، والدین و آموزگاران کافی نبوده است.

صاحبان این مدارس تاکید می کنند که تا هنگامی که نفرات طالبان از تهدید ماه گذشته خود مبنی بر بمباران مدارس دخترانه دست برنداشته اند از بازگشایی این مدارس خودداری خواهند کرد.

گفتگو با محمد متین

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر

صاحبان مدارس مینگورا، مرکز اداری منطقه سوات می گویند حتی اگر مدارس را باز نگاهدارند، والدین دانش آموزان حاضر نخواهند شد به دلیل تهدید طالبان فرزندان خود را به مدرسه بفرستند.

طرفداران طالبان تاریخ 15 ژانویه را آخرین مهلت برای تعطیل این گونه مدارس تعیین کرده بودند.

در منطقه سوات، بیش از 350 مدرسه خصوصی وجود دارد که هر کدام دارای بخش های جداگانه برای دانش آموزان دختر و پسر هستند.

شری رحمان، وزیر اطلاعات و رسانه های پاکستان می گوید برای اطمینان خاطر از فراهم بودن امکانات آموزش بخصوص برای دختران، در ایالت سرحد شمال غربی پاکستان، دولت با مقامات اداری محلی همکاری می کند.

در طول سال گذشته نفرات طالبان بیش از 130 مدرسه در منطقه سوات را خراب کردند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.