اسرائیل طرح آتش بس را به رای می گذارد

خرابی های غزه

درحالی که نشانه های تحولات ملموس دیپلماتیک در مورد مناقشه سه هفته ای نوار غزه به چشم می خورد، اعضای کابینه اسرائیل به زودی یک طرح آتش بس یکجانبه را به رای خواهند گذاشت.

روز جمعه درحالی که جنگ اسرائیل با حماس در نوار غزه برای 21 امین روی متوالی ادامه یافت، گفتگوهایی در سطح عالی در قاهره انجام شد.

یک خبرنگار بی بی سی که موفق شد وارد بخش جنوبی غزه شود از شواهد خسارات سنگین جانبی به ساختمان ها در اثر بمباران ها خبر داده است.

کریستیان فریزر که برای اولین بار موفق شد از مصر وارد نوار غزه شود گفت که اوضاع خانواده های فلسطینی در آنجا دشوار است. به گفته وی ذخیره مواد غذایی محدود است و آب آشامیدنی در دسترس نیست.

در تحولی دیگر، دیپلمات های غربی می گویند موافقتنامه ای که می تواند شالوده هرگونه آتش بسی باشد ممکن است طی دو روز آینده میان اهود اولمرت نخست وزیر اسرائیل، محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی و حسنی مبارک رئیس جمهوری مصر در قاهره امضا شود.

آدام ماینوت خبرنگار بی بی سی گزارش می دهد که حرکت به سوی راه حلی مبتنی بر مذاکره کند بوده است اما نشانه هایی به چشم می خورد که طی 24 ساعت گذشته پیشرفت های ملموسی حاصل شده است.

از زمانی که اسرائیل از روز 27 دسامبر تهاجم خود را برای پایان دادن به راکت پرانی پیکارجویان فلسطینی علیه اسرائیل آغاز کرد، تصور می شود تقریبا 1170 نفر - قریب به اتفاق آنها فلسطینی - کشته شده باشند.

دفتر نخست وزیر اسرائیل گفت که در نتیجه "پیشرفت قابل توجه" در گفتگوها میان مقام های اسرائیلی و رئیس سازمان اطلاعات مصر، پیش نویس یک آتش بس یکجانبه از سوی آقای اولمرت و اهود براک وزیر دفاع اسرائیل بررسی خواهد شد.

براساس این بیانیه در پی این مباحثات، کابینه اسرائیل شنبه بعد از ظهر این طرح را به رای خواهد گذاشت.

از سوی دیگر رهبران حماس نیز برای گفتگوهای بیشتر به قاهره بازگشته اند.

آنها پافشاری می کنند که موافقتنامه آتش بس بر عقب نشینی اسرائیل از نوار غزه ظرف یک هفته و پایان فوری انسداد نوار غزه استوار باشد.

مطالب مرتبط