اسرائیل در غزه اعلام آتش بس می کند

اهود اولمرت، نخست وزیر اسرائیل، گفته است که کشورش تهاجم سه هفته ای علیه پیکارجویان حماس در نوار غزه را متوقف خواهد کرد.

آقای اولمرت گفت که اسرائیل به اهداف خود در این عملیات دست یافته است و آتش بس یکجانبه اسرائیل از ساعت دو صبح یکشنبه (2400 گرینویچ) شروع خواهد شد.

نخست وزیر اسرائیل در یک نطق تلویزیونی گفت که حماس، چه از نظر نظامی و چه ساختارهای زیربنایی، در عملیات اسرائیل به شدت آسیب دیده است.

آقای اولمرت افزود که موفقیت آتش بس به حماس بستگی خواهد داشت و اینکه که اگر حماس به پرتاب راکت به سوی اسرائیل ادامه دهد، اسرائیل حساب شده و دقیق به این حملات پاسخ خواهد داد.

یک سخنگوی حماس در بیروت گفته که این گروه در صورتی که به درخواست های آن توجهی نشود، به مبارزات خود ادامه خواهد داد. حماس خواهان آن است که اسرائیل نیروهای خود را خارج کند و به محاصره غزه پایان دهد.

درخواست برای تحقیق در مورد اسرائیل

Image caption با ادامه حملات اسرائیل به غزه، آمار تلفات فلسطینیان رو به افزایش است

از سوی دیگر در روز شنبه مقام های سازمان ملل خواهان تحقیق در مورد ارتکاب جرایم جنگی از سوی اسرائیل در حمله به مدرسه این سازمان در غزه شدند.

این مقام ها می گویند باید مشخص شود حمله اسرائیل به این مدرسه که منجر به کشته شدن دو کودک شد، جنایت جنگی است یا خیر.

این دو کودک پنج و هفت ساله هنگامی که نیروهای اسرائیلی به این مدرسه در بیت لاهیا حمله کردند، کشته شدند. در این مدرسه صدها نفر از مردم غزه پناه گرفته بودند.

یک سخنگوی وزارت خارجه اسرائیل گفته است که هیج مدرک و سندی دال بر ارتکاب جنایت جنگی وجود ندارد.

دولت اسرائیل بعد از ظهر شنبه در مورد اعلام آتش بس در غزه رای گیری کرد اما این شهر امروز شدیدا زیر آتش نیروهای اسرائیلی قرار داشت.

حماس گفته که تا زمانی که به خواسته های این گروه عمل نشود، به مبارزات خود ادامه خواهد داد.

وزارت بهداشت دولت حماس گفته است که هزار و دویست نفر از زمان آغاز درگیری ها کشته شده اند.

در همین حال حسنی مبارک، رئیس جمهوری مصر خواهان توقف درگیری ها در غزه شد و از اسرائیل خواست تا حملات خود به غزه را متوقف کند و نیروهای خود را از غزه خارج کند.

مطالب مرتبط