استرالیا به 28 ایرانی و افغان پناهندگی داد

کشتی پناهجویان در آب های استرالیا
Image caption پناهجویان غالبا با کشتی هایی که برای سفر دریایی با ظرفیت بیش از حد، آماده نیستند، عازم استرالیا می شوند

دولت استرالیا به اولین گروه از پناهجویانی که به موجب قانون سیاست های جدید مهاجرت استرالیا به تقاضای پناهندگی آنان رسیدگی شده، اجازه اقامت دائم در این کشور داده است.

به موجب مقررات جدید دولت استرالیا که اعطای پناهندگی را آسان تر کرده، به 28 ایرانی و افغان، پناهندگی داده شده است.

کریس اوانز، وزیر مهاجرت استرالیا گفت این عده با ارائه شواهد و دلایل قوی ثابت کرده بودند که در صورت بازگشت به کشورشان با مرگ یا آزار و ایذا روبرو خواهند شد.

مامورین استرالیایی این 18 بزرگسال و 10 کودک را در فاصله 29 سپتامبر و 24 نوامبر سال 2008 شناسایی کرده و آنان را در یک جزیره دور افتاده در اقیانوس هند موسوم به جزیره کریسمس، نگاهداری می کردند.

دولت استرالیا در این جزیره یک بازداشتگاه برای نگهداری پناهجویان دایر کرده است.

سخنگوی وزارت مهاجرت استرالیا گفت به 28 پناهنده ایرانی و افغان اجازه اقامت در ایالت استرالیای جنوبی داده شده است و به آنان برای ثبت نام در کلاس های آموزش زبان انگلیسی کمک خواهد شد.

این پناهندگان همچنین از تسهیلات پزشکی برخوردار خواهند شد.

کوین راد، نخست وزیر استرالیا به شیوه معمول ز ندانی کردن پناهجویانی که وارد این کشور می شوند پایان داده و قول داده است به پرونده های متقاضیان پناهندگی با سرعت بیشتری رسیدگی شود.

کوین راد سیاست قبلی برخورد با پناهندگان را که بسیار انعطاف ناپذیر بود و در دوره نخست وزیری جان هوارد، به اجرا گذاشته شده بود در ماه ژوئیه گذشته لغو کرد.

استرالیا مقصد نهایی بسیاری از افراد فقیری است که غالبا از کشورهای جنگ زده به امید شروع یک زندگی بهتر به این کشور رو می آورند.

در سال های اخیر عده زیادی از عراق و افغانستان عازم استرالیا شده اند.

این پناهجویان معمولا با هواپیما خود را به اندونزی می رسانند و سپس راه خود به مقصد استرالیا را در قایق ها و کشتی هایی که مناسب برای سفرهای دریایی نبوده و بیش از ظرفیت مسافر سوار کرده اند، ادامه می دهند.

پناهجویانی که با قایق خود را به استرالیا می رسانند هنوز تا هنگامی که به پرونده شان رسیدگی نشده در جزیره کریسمس نگاهداری می شوند.

در حال حاضر دولت استرالیا سرگرم رسیدگی به پرونده 134 پناهجوی دیگری است که در این جزیره بسر می برند.