شباهت های اوباما و کندی

باراک اوباما چهل و چهارمین رئیس جمهوری ایالات متحده امریکا و اولین رئیس جمهوری آفریقایی تبار این کشور خواهد بود.

با حضور اوباما، یک بار دیگر بعد از دوره ریاست جمهوری جان اف کندی، بچه های کوچک یک رئیس جمهور در کاخ سفید زندگی خواهند کرد.

چند ثانیه از پیروزی باراک اوباما نگذشته بود که نام کندی دوباره شنیده شد هر چند مقایسه باراک اوباما و جان اف کندی از مدتها قبل در زمان مبارزات انتخاباتی شروع شده بود.

این دو سناتور جوان امریکایی، با خانواده ای جوان اما سابقه ای متفاوت، با یک مانع مشترک روبرو بودند.

"تد سورن سن" یکی از کسانی که متن سخنرانی های جان اف کندی را برای او می نوشت درباره این مانع مشترک می گوید: "هم اوباما و هم کندی برنده انتخابات شدند برای کندی، مذهبش (مسیحی کاتولیک) و برای اوباما، رنگ پوستش می توانست برنده شدن را غیرممکن کند."

سناتور تد کندی، برادر جان اف کندی هم با وارد شدن به صحنه مبارزات انتخاباتی اوباما، بار دیگر نام برادر خود را مطرح کرد: "گفته می شود که باراک اوباما، به یک آمریکای با ارزشهای والا و تلاشهای جسورانه اعتقاد دارد. اما وقتی که جان اف کندی، فکر رفتن به کره ماه را می کرد نمی گفت که این کار خیلی دور از واقعیت است."

آقای اوباما درست در شب انتخابات در یک سخنرانی گفت: "راهی که در پیش روست بسیار طولانی ست. مسیرمان سربالایی شدیدی دارد . ممکن نیست که طی یک سال یا حتی یک دوره ریاست جمهوری به مقصد برسیم. اما مردم امریکا، هرگز مانند امروز، تا این اندازه امیدوار نبوده اند، که ما به مقصد خواهیم رسید. "

این سخنرانی قبلا به شیوه ای دیگر از زبان جان اف کندی شنیده شده بود."همه اینها در یکصد روز اول حاصل نمی شود، در یک هزار روز اول هم میسر نیست. حتی ممکن است در دوره حکومت این دولت هم، امکان پذیر نباشد. یا شاید تا زمانیکه حیات بر روی این سیاره وجود دارد، اما اجازه بدهید کار را شروع کنیم."

جان اف کندی شروع کرد در سال 1963 طی سخنرانی معروفش گفت از اینکه خود را یک برلینی می داند به خود می بالد.

در تابستان گذشته هم باراک اوباما در برلین آلمان در همین ارتباط سخن گفت: "به برلین نگاه کنید، جایی که دیوار آن فروریخت، در حقیقت مردم یک قاره به هم نزدیکتر شدند و تاریخ ثابت کرد که هیچ چالشی برای جهان آنقدر بزرگ نیست که نتوان از پس آن بر آمد."

رابرت دالک کسی است که بیوگرافی کندی را نوشته است . او می گوید تصمیم باراک اوباما برای سخنرانی در برلین در تابستان گذشته اصلا تصادفی نبود.

یکی دیگر از ویژگی های مشترک میان باراک اوباما و جان اف کندی، کابینه ای یکدست است. رابرت دالک معتقد است که یک تفاوت عمده در همین جا وجود دارد و آن این است که رئیس جمهوری جدید امریکا دوستان و همراهان بیشتری در کنگره خواهد داشت: "اوباما اکثریت را در سنا و مجلس نمایندگان دارد، که من فکر می کنم می تواند برای تصویب قوانین بر آنها تکیه کند ولی کندی با کنگره ای سروکار داشت که در آن دمکراتهای محافظه کار هم وجود داشتند. آنها درمورد لایحه های مهمی که کندی می خواست به تصویب برساند مقاومت می کردند. "

با توجه به مشکلات اقتصادی ای که باراک اوباما با آنها روبروست، قطعا همراهی کنگره برای او از اهمیت زیادی برخوردار است اما او در یک سخنرانی که هفته گذشته درباره شرایط اقتصادی امریکا ایراد کرد گفت: "یک هدف مشترک، تاکید بر این است که اولین سوالی که هریک از ما می پرسیم این نیست که چه چیزی برای من خوب است بلکه باید بپرسیم چه چیزی برای کشوری که فرزندان من به ارث می برند مناسب است؟"

و جان اف کندی سال ها پیش گفته بود: "هموطنان امریکایی من! نپرسید که کشورتان چه کاری می تواند برای شما انجام دهد. بپرسید که شما چه کاری می توانید برای کشورتان انجام دهید. "

تد سورن سن فردی که این متن را برای جان اف کندی نوشته بود، اکنون امیدوار است که سخنرانی اوباما بتواند نوید بخش شروع جدیدی باشد.

مطالب مرتبط