سفر اردوغان به بروکسل برای مذاکرات عضویت در اتحادیه اروپا

Image caption اردوغان خواهان عضویت کشورش در اتحادیه اروپاست

رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه برای مذاکره بر سر عضویت کشورش در اتحادیه اروپا به بروکسل مقر این اتحادیه سفر کرده است.

قرار است آقای اردوغان در این سفر با رئیس کمیسیون اروپا و سایر مقام های رسمی این اتحادیه دیدار کند.

این اولین سفر نخست وزیر ترکیه به بروکسل از سال 2004 است. در آن سال اتحادیه اروپا با آغاز گفتگوهای عضویت ترکیه موافقت کرد.

ترکیه از زمان روی کار آمدن دولت آقای اردوغان دست به اصلاحاتی در سیستم سیاسی و قضایی خود زده است اما این اصلاحات طی چند سال اخیر تا حد زیادی کاهش یافته است.

به گفته تحلیلگران سال 2009 می تواند سال بسیار سرنوشت سازی برای ترکیه باشد.

هفته پیش آقای اردوغان یک مشاور نزدیک خود را به عنوان اولین مذاکره کننده تمام وقت ترکیه در روند مذاکرات با اتحادیه اروپا معرفی کرد.

نخست وزیر ترکیه در اولین روز سفر سه روزه خود به بروکسل گفت که امیدوار است ترکیه امسال به عضویت در اتحادیه اروپا نزدیک تر شود.

آقای اردوغان گفت: "عضویت در اتحادیه اروپا اولویت ارشد ماست."

سارا رینسفورد، خبرنگار بی بی سی در استانبول می گوید سفر آقای اردوغان فرصت جدیدی برای ترکیه و اتحادیه اروپا فراهم کرده تا فصل جدیدی در روابط خود بگشایند.

ترکیه پس از یک آغاز پر شتاب، در زمینه اصلاحات دموکراتیک، تقریبا هیچ پیشرفتی نداشته و همین باعث شده تا مقام های اتحادیه اروپا از این امر ابراز ناخشنودی کنند.

اتحادیه اروپا خواهان آن است که ترکیه قانون اساسی خود را اصلاح کند، آزادی بیان را تضمین کند و حقوق بیشتری به اقلیت های خود بدهد. این اتحادیه همچنین خواهان آن است تا قدرت نیروهای مسلح در این کشور کاهش یابد.

این اتحادیه تهدید کرده در صوتی که تا دسامبر امسال پیشرفتی در مذاکرات حاصل نشود، کل مذاکرات را به حالت تعلیق در خواهد آورد.

مطالب مرتبط