تعداد بی خانمان های غزه به پنجاه هزار رسید

Image caption بشار اسد و امیر کویت

در حالی که سازمان ملل متحد می گوید بیش از 50 هزار نفر در غزه بی خانمان شده اند و 400 هزار نفر به آب آشامیدنی دسترسی ندارند، نشست سران اتحادیه عرب در کویت درباره بحران غزه نشان از وجود اختلاف میان رهبران کشورهای عربی دارد.

حسنی مبارک، رئیس جمهوری مصر در این نشست گفت حماس با عدم موافقت با تمدید آتش بس در دسامبر 2008، تانک های اسرائیلی را به غزه دعوت کرد. او از افراطیون و حامیان آنها در منطقه انتقاد به عمل آورد. آقای مبارک به طور آشکار اسمی ازاین حامیان نبرد.

بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه نیز گفت رهبران کشورهای عربی باید در قطعنامه ای، اسرائیل را یک موجودیت تروریست معرفی کنند و از آنچه او مقاومت فلسطینی خواند حمایت کنند. او خواهان حمایت بی قید و شرط از فلسطینیان شد.

محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی نیز خواهان آغاز فوری گفتگوهای آشتی ملی میان گروه های فلسطینی شد. این درخواست در حالی مطرح شد که حماس که نوار غزه را تحت کنترل خود دارد به این نشست دعوت نشده بود.

ملک عبدالله، پادشاه عربستان سعودی نیز گفته که کشورش یک میلیارد دلار کمک مالی به بازسازی غزه اختصاص خواهد داد. او همچنین در سخنانش در این نشست تهدید کرد که طرح صلحی را که کشورش شش سال پیش ارائه کرده بود، پس خواهد گرفت.

کمک عربستان نیمی از کمک های نقدی است که کشورهای عرب شرکت کننده در این اجلاس گفته اند به غزه اهدا می کنند.

این اجلاس قرار بوده است که به اصلاحات اقتصادی در جهان عرب بپردازد اما تحت الشعاع بحران غزه و واکنش سیاسی دو گانه رهبران عرب به این موضوع قرار گرفته است.