نزدیکان بن لادن در دادگاه حاضر شدند

دادگاه نزدیکان بن لادن
Image caption رمزی بن الشیبه می گوید از حملات یازدهم سپتامبر احساس غرور می کند

دو تن ازطراحان حملات یازدهم سپتامبر ۲۰۰۱ در دادگاهی در بازداشتگاه نظامی گوانتانامو حاضر شده اند تا به اتهامات خود پاسخ دهند.

رمزی بین الشیبه در دادگاه گفت از این حملات احساس غرور می کند و خالد شیخ محمد گفت از مرگ هراسی ندارد و کارش را در راه خدا انجام داده است.

این دو تن جزئی از یک گروه پنج نفری از نزدیکان اسامه بن لادن هستند که در بازداشتگاه گوانتانامو محاکمه می شوند.

این در حالی است که گفته می شود باراک اوباما، رئیس جمهوری منتخب آمریکا قصد دارد پس از انجام مراسم تحلیف فرمان تعطیلی این بازداشتگاه جنجالی را صادر کند.

جلسه روز دوشنبه دادگاه با هدف بررسی وضع روانی رمزی بین الشیبه برگزار شد تا مشخص شود آیا او می تواند از خود در برابر هیات منصفه دفاع کند یا خیر؟

آقای بن الشیبه و سایر اعضای این گروه می گویند نمی خواهند وکلای نظامی آمریکا دفاع از آنها را برعهده بگیرند.

جاناتان بیئل، خبرنگار بی بی سی که در جلسه دادگاه حضور داشت می گوید متهمان چندین بار سعی کردند با قطع کردن سخنان قاضی جلسه را مختل کنند.

هنگامی که نگهبانان دستبند رمزی بین الشیبه را باز می کردند، او بلند فریاد زد: "ما کاری را که باید می کردیم، کردیم و ما به یازدهم سپتامبر افتخار می کنیم."

خالد شیخ محمد هم که متهم به طراحی حملات یازدهم سپتامبر است و دولت آمریکا را به شکنجه خود متهم کرده است، در دادگاه گفت: "افرادی که من شکنجه کردند از دولت آمریکا حقوق گرفته اند و وکلا نیز همین طور."

او همچنین گفت که او و دوستانش از حکم اعدام هراسی ندارند زیرا در راه خدا جهاد کرده اند.

زمانی که قاضی دادگاه به خالد شیخ محمد درباره اخلال در جلسه دادگاه هشدار داد، او گفت: "این تروریسم است نه دادگاه. شما به ما فرصت صحبت کردن نمی دهید."

دادستان ها و وکلای دفاع متهمان حملات یازدهم سپتامبر به علت نامشخص بودن وضع بازداشتگاه گوانتانامو از دادگاه خواسته اند محاکمه این افراد را تا بعد از مراسم تحلیف آقای اوباما به عقب بیندازد. با این درخواست مخالفت شده است.

مشاوران باراک اوباما می گویند رئیس جمهوری جدید آمریکا قصد دارد بازداشتگاه گوانتانامو را تعطیل کند.

اما تعطیلی این زندان به خاطر بازداشت ۲۴۵ نفر از مظنونان جنگ آمریکا با تروریسم کار آسانی نیست و آقای اوباما این کار را یک چالش دانسته است.

بازداشتگاه گوانتانامو در سال ۲۰۰۲ تاسیس شد و در مراحل اولیه حدود ۷۵۰ تن در این اردوگاه زندانی بودند.

مطالب مرتبط