شکست 'مذاکرات سرنوشت ساز' در زیمبابوه

رابرت موگابه
Image caption رابرت موگابه، مخالفان را مسئول شکست مذاکرات دانست

رابرت موگابه، رئیس جمهوری زیمبابوه و مورگان چانگیرای، رهبر مخالفان نتوانستند در تازه ترین دور مذاکرات خود بر سر تشکیل دولت وحدت ملی به توافق برسند.

پس از پایان بدون نتیجه مذاکرات، آقای چانگیرای گفت حزب او شاهد تاریک ترین روز زندگی اش است.

آقای چانگیرای افزود حزب جنبش برای تغییرات دموکراتیک، همچنان خود را متعهد به مشارکت در قدرت می داند ولی اختلافات اساسی همچنان به قوت خود باقی است.

مورگان چانگیرای گفت شرط حزب او برای قبول مشارکت در قدرت این است که کنترل وزارت خانه هایی مانند وزارت کشور و دارایی به این حزب واگذار شود.

رابرت موگابه نیز اعلام کرد که گفتگوها به خوبی پیش نرفته است.

پیتر بایلز، خبرنگار بی بی سی در ژوهانسبورگ می گوید قرار است پارلمان زیمبابوه امروز سه شنبه 20 نوامبر مجددا آغاز به کار کند ولی بدون یک دولت کارآمد، کشور همچنان دچار هرج و مرج است و زندگی مشقت بار میلیون ها نفر در این کشور ادامه دارد.

یک روز قبل از انجام گفتگوها هر دو طرف، مذاکرات را سرنوشت ساز توصیف کرده بودند.

رابرت موگابه تهدید کرده بود که در صورتی که مورگان چانگیرای رهبر مخالفان، از قبول توافق های به عمل آمده خودداری کند، از ادامه مذاکرات در مورد مشارکت در قدرت منصرف خواهد شد.

رابرت موگابه این مذاکرات را سرنوشت ساز توصیف کرده و گفته بود وی امتیازات بیشتری به مورگان چانگیرای نخواهد داد و آقای چانگیرای باید از مخالفت هایش در ارتباط با تشکیل یک دولت جدید دست بردارد.

آقای چانگیرای نیز گفته بود حزب جنبش برای تغییرات دموکراتیک، را نمی توان مجبور به توافقی با حزب حاکم کرد که نشان دهنده خواست مردم زیمبابوه نیست.

مذاکرات دو طرف از هنگام امضای موافقت نامه مشارکت در قدرت در سپتامبر گذشته، متوقف شده بود.

طبق موافقت نامه قرار بود رابرت موگابه سمت ریاست جمهوری را حفظ کند و مورگان چانگیرای پست نخست وزیری را عهده دار شود.

ولی پس از آن که حزب جنبش برای تغییرات دموکراتیک، حزب حاکم را متهم کرد که بیشتر پست های کلیدی را به طرفداران خود واگذار کرده، مفاد موافقت نامه به اجرا در نیامد.

توافق بر سر مشارکت در قدرت پس از بروز اختلاف ها در پی انتخابات ریاست جمهوری زیمبابوه در سال گذشته بود.

مطالب مرتبط