محاکمه نماینده مجلس هلند به اتهام ترویج نفرت علیه مسلمانان

دادگاهی در هلند رای به محاکمه یک نماینده مجلس این کشور داده که متهم به ترویج نفرت علیه مسلمانان است.

خیرت ویلدرز، پایه گذار و رهبر "حزب آزادی" و نماینده پارلمان هلند است که فیلم "فتنه" را که در آن دین اسلام به شدت مورد انتقاد قرار گرفته، ساخته است.

فیلم "فتنه"، که هیچ یک از شبکه های تلویزیونی هلند حاضر به پخش آن نشد، حاوی صحنه هایی از عملیات تروریستی از جمله حملات انتحاری یازدهم سپتامبر سال 2001 در نیویورک و بمب گذاری های سال 2004 و 2005 در مادرید و لندن است که همراه با نشان دادن صفحاتی از قرآن و قرائت آیاتی از آن تدوین شده است.

این رای دادگاه هلند ناقض رای سال پیش دادستانی این کشور است که پیگرد قانونی آقای ویلدرز را رد کرده بود. در حکم سال پیش گفته شده بود که اگرچه نظرات منعکس شده توسط این نماینده مجلس هلند، برای مسلمانان آزار دهنده است اما این نظرات در حد عمل مجرمانه نیست.

یان پتر بالکننده، نخست وزیر هلند، مارس سال پیش فیلم "فتنه" را محکوم کرد و گفت که این فیلم هیچ هدفی را جز توهین به اعتقادات گروهی از مردم دنبال نمی کند.

به دنبال ساخت این فیلم، دولت هلند کوشید از دیدگاه های افراطی آقای ویلدرز فاصله بگیرد تا از تکرار ماجرای انتشار کاریکاتورهای پیامبر اسلام در دانمارک جلوگیری کند.

حدود پنج درصد از جمعیت شانزده میلیونی هلند را مسلمانان تشکیل می دهند که اکثر آنان در اصل از مهاجران اندونزی، مراکش، و ترکیه بوده اند.