اهمیت تصمیم اوباما درباره گوانتانامو چیست؟

همانگونه که انتظار می رفت، رییس جمهوری باراک اوباما خیلی سریع به موضوع گوانتانامو پرداخت.

تصمیم او برای درخواست تعطیلی دادگاه های نظامی این بازداشتگاه که بسیار مورد انتقاد قرار داشته اند، قطعی ترین نشانه ای است که از قصد رییس جمهوری آمریکا برای تعطیلی گوانتانامو خبر می دهد.

باراک اوباما به عنوان یکی از اولین اقدامات اساسی خود در اولین روز کاری خود در این مقام، خواستار تعلیق محاکمات در گوانتانامو، بازداشتگاه نظامی آمریکا، تا مدت 120 روز شده است.

به نظر می رسد این حرکت هوشمندانه، که به صورتی قانونی انجام شده، با این هدف طراحی شده است که به دولت جدید فرصت دهد ساز و کاری را تعریف کند تا وضعیت ۲۴۸ زندانی که هنوز در گوانتانامو به سر می برند، روشن شود. هرچند که این کار چندان آسان نیست.

در همان ابتدای کار، دولت آمریکا با دو مشکل کلیدی روبرو است. نخست آن که باید تصمیم بگیرد کدام زندانی ها همچنان تحت پیگرد باشند و کدام زندانی ها می توانند آزاد شوند. این کار هم چندان به راحتی امکان پذیر نیست.

مدارکی که علیه برخی زندانیان وجود دارد، ممکن است همان اعتراف هایی باشد که زیرشکنجه به دست آمده اند. همچنین در باره زندانیانی که قرار است تحت پیگرد باشند و محاکمه شوند، این مشکل وجود دارد که آیا باید یک دادگاه فدرال معمولی برای آنها تشکیل شود یا به جای آن، ساز و کار دادگاه های نظامی جنگی به کار گرفته شود.

همچنین در باره کسانی که دولت می خواهد از گوآنتانامو آزاد کند، که احتمالا حدود ۱۵۰ نفر هستند، این مشکل وجود دارد که آنها چگونه و کجا سکنی داده خواهند شد. بسیاری از آنها را نمی توان به کشورشان بازگرداند، چون بیم آن وجود دارد که با آنها بدرفتاری شود یا اجازه پیدا کنند بار دیگر وارد جنگ شوند.

برخی متحدان اروپایی آمریکا، اشاره کرده اند که آماده خواهند بود تعدادی از این زندانیان را بپذیرند، ولی به نظر می رسد به احتمال زیاد، نخواهند توانست تمام آنها را تحویل بگیرند.

انتظار می رود دولت جدید آمریکا، به زودی سیاست خود را در باره زندان گوانتانامو اعلام کند. این اتفاق حتی ممکن است امروز و در نخستین روز کاری آن بیافتد.

اطمینان زیادی وجود دارد که دولت، به طور رسمی گوانتانامو را تعطیل می کند و تنها پرسشی که باقی مانده، این است که چقدر طول خواهد کشید تا این اتفاق بیافتد.

مطالب مرتبط