چند واکنش به آغاز دوره ریاست جمهوری اوباما

در حالی که باراک اوباما، رئیس جمهوری جدید آمریکا اولین روز کاری خود را آغاز کرده واکنش ها به دور تازه ای از ریاست بر این کشور متفاوت بوده است.

حسنی مبارک، رئیس جمهوری مصر از باراک اوباما مصرانه خواست تا موضوع فلسطینیان را یکی از اولویت های دولت خود قرار دهد.

او با ارسال پیام تبریک برای تحلیف رئیس جمهوری آمریکا به او گفت منطقه خاورمیانه بسیار امیدوار است که دولت جدید به موضوع فلسطینیان با فوریت و از روز از اول کاری خود رسیدگی کند.

آقای مبارک گفت که این موضوع کلید حل سایر مشکلات خاورمیانه است.

مصر با هدف کمک به پایداری آتش بس در نوار غزه از اسرائیلیان و جناح های مختلف فلسطینی دعوت کرده است تا فردا (22 ژانویه)، در این کشور جلسات گفتگو درباره وضعیت غزه برگزار کنند.

ایران نیز خواستار تغییر سیاست آمریکا در خاورمیانه شده شده است.

روز چهارشنبه، 21 ژانویه (2 بهمن)، منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران، از رئیس جمهوری جدید آمریکا خواست سیاست جدیدی را در این منطقه در پیش بگیرد.

وزیر امور خارجه ایران با یادآوری شعار انتخاباتی باراک اوباما،حاوی لزوم تغییر در نگرش و روش های حکومتی، افزود: "دولت جدید آمریکا اگر مدعی شعار تغییر است، یکی از حوزه های آن همین تغییر سیاست در خاورمیانه است تا این حقایق را درک کند."

این مقام ایرانی گفت: "دولت جدید آمریکا نیازمند خاورمیانه شناسان جدیدی است تا حقایق را آن بگویند که دولت های قبلی، به ویژه در هشت سال گذشته، به واسطه عملکرد خود چه تصویر منفی ای از آمریکا در جهان ترسیم کردند."

او افزود: "مردم خاورمیانه با مردم آمریکا دشمنی ندارند اما از سیاست های ماجراجویانه آن کشور در خاورمیانه متنفر و منزجرند."

کره شمالی و چین

کره شمالی بر خلاف سایر کشورهای جهان اشاره به تحلیف رئیس جمهوری جدید آمریکا نکرده است.

یکی از خبرهایی که در روزنامه حزب کمونیست این کشور چاپ شد در ارتباط با مهمانی از سفیر کره شمالی توسط رئیس جمهوری گینه بوده است.

گفته می شود فقط یک بار نام باراک اوباما در رسانه های کره شمالی مطرح شده و آن هم در ارتباط با پیروزی او در ماه نوامبر سال گذشته بوده است. این خبر ظاهرا سه روز پس از پیروزی آقای اوباما در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا اعلام شد.

دولت کره شمالی کنترل کامل رسانه های این کشور را در دست دارد و هیچ کانال اطلاعاتی دیگری در این کشور اجازه کار ندارد.

در چین، تلویزیون دولتی پخش بخشی از نطق تحلیف باراک اوباما را پس از آن که او به کمونیسم اشاره کرد قطع کرد. وقتی آقای اوباما گفت نسل های قبل فاشیسم و کمونیسم را به زانو در آوردند پخش زنده این برنامه به طور ناگهانی قطع و دوربین به مجری خبر در استودیوی خبر بازگشت.

در نسخه چینی نطق آقای اوباما که توسط شینهوا خبرگزاری دولتی چین منتشر شد نیز یک بخش کامل از اظهارات رئیس جمهوری آمریکا حذف شده بود. باراک اوباما در این بخش از نطق خود به دولت هایی که نارضایتی ها را سرکوب می کنند، حمله کرده بود، حذف شده بود.

مطالب مرتبط