اولین روز کاری اوباما آغاز شد

باراک اوباما، رئیس جمهوری جدید آمریکا در اولین روز کاری خود در این مقام، رشته جلسات مختلفی را با مشاوران اقتصادی و فرماندهان نظامی برگزار می کند.

او به عنوان یکی از اولین اقدامات اساسی خود در این مقام، خواستار تعلیق محاکمات در گوانتانامو، بازداشتگاه نظامی آمریکا، تا مدت 120 روز شده است.

یکی از دو قاضی که در محاکمات گوانتانامو مشارکت دارند در واکنش به این خواسته محاکمه یکی از زندانیان را متوقف کرده است.

ساعاتی پس از ادای سوگند آقای اوباما، سنای آمریکا شش عضو کابینه جدید این کشور را تائید کرد.

بیشتر پست های کابینه رئیس جمهوری جدید آمریکا تائید شده اند اما شماری از پست های کلیدی، از جمله وزارت امور خارجه هنوز به تصویب سنا نرسیده اند.

در حالی که آمریکا ورود چهل و چهارمین رئیس جمهوری و اولین رهبر آفریقایی تبار این کشور به کاخ سفید را نظاره می کرد، آقای اوباما تا پاسی از شب گذشته در مهمانی هایی که به مناسبت تحلیف او در این مقام برگزار شده بود، حضور یافت.

"آرمان ها در برابر امنیت"

آقای اوباما بارها وعده داده بود که بازداشتگاه گوانتانامو را که هنوز 250 نفر به ظن دست داشتن در اقدامات تروریستی در آن زندانی هستند، تعطیل کند.

فقط چند ساعاتی از ادای سوگند او گذشته بود که تصمیم خود مبنی بر متوقف کردن محاکمات نظامی در این بازداشتگاه را اعلام کرد.

در این ارتباط سندی دو صفحه ای منتشر شده که توسط آقای اوباما و وزارت دفاع دولت جدید تدوین شده است. تاخیر 120 روزه ای که در این سند مطرح شده است امروز به دو قاضی در گوانتانامو ابلاغ می شود.

قاضی پاتریک پاریش، نحوه رسیدگی به پرونده یک زندانی کانادایی در این بازداشتگاه را نظارت می کند. ظن می رود این زندانی، که در زمان دستگیری پانزده سال داشته، یک سرباز آمریکایی را در افغانستان کشته است.

بنا به درخواست رئیس جمهوری آمریکا و وزارت دفاع "تاخیر 120 روزه در محاکمات به رئیس جمهوری و دولتش فرصت می دهد تا روند کمیسیون نظامی را بازنگری کنند."

منفرد نوواک، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در مبارزه با شکنجه از اقدام قاضی پاریش به عنوان اقدامی مثبت استقبال و ابراز امیدواری کرده است که سایر زندانیان نیز بزودی به دادگاه های غیرنظامی تحویل داده شوند.

جاناتان بیل، گزارشگر بی بی سی در گوانتانامو می گوید روند حقوقی مورد استفاده در گوانتانامو به طور گسترده مورد انتقاد بوده است چون وزارت دفاع آمریکا تا کنون نقش زندانبان، قاضی و هیئت منصفه را همزمان ایفا کرده است.

باراک اوباما در نطق تحلیف خود در روز سه شنبه (20 ژانویه)، بر احترام برای عدالت و حقوق فردی تاکید کرد و گفت "انتخاب میان امنیت و آرمان های آمریکا را انتخابی غیر منطقی" خواند.

گزارشگر بی بی سی می گوید با این حال تعطیل کردن گوانتانامو کار ساده ای برای آقای اوباما نخواهد بود. هنوز در ارتباط با این که چه مکانی برای محاکمه زندانیان ترخیص شده، امن است تردیدهایی وجود دارد.

اعلام اعضای کابینه

باراک اوباما در اولین روز کاری اش در کاخ سفید قرار است با مقامات ارشد امنیت ملی ملاقات کند. بنا به قانون اساسی آمریکا رئیس جمهوری این کشور همچنین سرفرماندهی ارتش را برعهده دارد.

مقامات می گویند که او امروز از طریق ارتباط ویدئویی با فرماندهان ارتش آمریکا در عراق و افغانستان گفتگو خواهد کرد.

آقای اوباما امروز همچنین با دستیاران خود در حوزه اقتصاد ملاقات می کند تا نحوه ارائه پیشنهادش برای کمک 800 میلیارد دلاری به اقتصاد این کشور به کنگره را بررسی کنند.

در حالی که سنا شش عضو کابینه دولت آقای اوباما، از جمله پست جانت ناپولیتانو، به عنوان وزیر امنیت داخلی و استیون چو به عنوان وزیر انرژی را تائید کرده است، تائید هیلاری کلینتون در پست وزارت امور خارجه به تعویق افتاده است. یکی از سناتورها از حزب رقیب جمهوریخواه از سنا خواسته است پیش از تائید خانم کلینتون موضوع کمک های خارجی به بنیاد متعلق به همسرش، بیل کلینتون، به بحث و بررسی گذاشته شود.

این مناظره قرار است امروز انجام شود و انتظار می رود که رای گیری برای پست وزارت امور خارجه بلافاصله بعد از آن صورت بگیرد.

روز چهارشنبه همچنین صلاحیت تیموتی گایتنر، نامزد احراز پست وزارت دارایی نیز در کمیته مالی سنا بررسی شد.

مطالب مرتبط