16:45 گرينويچ - پنج شنبه 22 ژانويه 2009 - 03 بهمن 1387

ادامه گفتگوهای غزه در مصر

تاریخ این عکس 19 ژانویه

حملات اسرائیل به غزه تلفات و تخریب گسترده به جای گذاشت

آموس گیلاد، نماینده اسرائیل در قاهره با میانجیگران مصری در باره پیدا کردن آتش بسی پایدار با گروه حماس در غزه گفتگو کرده است. اسرائیل برای سه هفته نوار غزه را مورد حملات هوایی و زمینی قرار داد.

اسرائیل از مصر می خواهد ضمانت کند که از قاچاق اسلحه به حماس از طریق مرز این کشور با نوار غزه جلوگیری کند.

انتظار می رود که در طی چند روز آینده مقامات حماس برای مذاکره آتش به قاهره سفر کنند و بنا به گفته یکی از سخنگوی دولت مصر مسئله تردد مرزی یکی از بحث انگیزترین موضوعات این گفتگوها خواهد بود.

گفتگو با محمد منظرپور خبرنگار بی بی سی در بیت المقدس

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر

جان هولمز، نماینده سازمان ملل متحد در امور انساندوستانه، وضعیت کنونی در نوار غزه عمیقا تکان دهنده است. او گفت که بدون آزادی دسترسی به این منطقه، چه برای حمل کالا و چه برای تردد مردم، تلاش هایی که برای بازسازی غزه در جریان است با دشواری مواجه خواهد بود.

پرسنل پزشکی فلسطینیان در نوار غزه می گوید که دست کم دو نفر در حمله ای که توسط یک ناوچه توپدار اسرائیلی صورت گرفته است، مجروح شده اند.

به رغم برقرار بودن آتش بس میان اسرائیلیان و گروه حماس، نیروی دریایی اسرائیل به عنوان بخشی از تدابیری که این کشور آن را پیشگیرانه توصیف کرده است، در روزهای اخیر به سمت غزه آتش کرده است.

در همین حال، اسرائیل گفته که محدودیت ورود خبرنگاران به نوار غزه را لغو کرده است.

وزارت دفاع اسرائیل با انتشار بیانیه ای گفت که از روز جمعه (23 ژانویه)، خبرنگاران اجازه خواهند یافت بار دیگر از طریق گذرگاه ایرز از اسرائیل وارد نوار غزه شوند.

به دنبال آغاز عملیات نظامی اسرائیل علیه حماس در تاریخ 27 دسامبر 2008 اسرائیل در واقع هفته هاست که عبور و مرور مرزی به نوار غزه به شدت محدود شده است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.