اوباما فرستادگانش در مناطق حساس را معرفی کرد

اوباما در میان میچل (راست) و هولبروک
Image caption باراک اوباما روز پنجنشنبه این فرستادگان را معرفی کرد

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، دو دیپلمات ارشد آمریکایی را به عنوان نماینده خود در روند صلح خاورمیانه و نیز امور افغانستان و پاکستان تعیین کرده است.

او جورج میچل، سناتور بازنشسته از حزب دموکرات، را به عنوان نماینده بلندپایه در روند صلح خاورمیانه تعیین کرده است.

سناتور میچل در دهه 1990 میلادی در مذاکرات صلح ایرلند شمالی نقش مهمی ایفا کرد. سناتور میچل زاده یک مادر لبنانی است.

او همچنین در سال 2007 میلادی رئیس هیاتی بود که از سوی کنگره درباره استفاده از داروهای انرژی زا در تیم های بیسبال در آمریکا تحقیق و گزارشی مفصل منتشر کرد.

باراک اوباما روز پنچ شنبه (22 ژانویه) یک دیپلمات بازنشسته بنام ریچارد هولبروک که در گذشته سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد بوده است را به عنوان نماینده خود در امور افغانستان و پاکستان برگزید.

ریچارد هولبروک در مبارزات انتخاباتی آمریکا یکی از مشاوران هیلاری کلینتون در امور سیاست خارجی بود.

او در دهه 1990 میلادی سفیر آمریکا در آلمان بود و یکی از چهره شناخته شده دموکرات در امور سیاست خارجی در واشنگتن به حساب می آید.

خبر این دو انتصاب روز پنج شنبه (22 ژانویه) در یک کنفرانس خبری در وزارت خارجه آمریکا اعلام شد.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، در کنار باراک اوباما و جو بایدن، معاون آقای اوباما، در این کنفرانس خبر حاضر بودند.

هیلاری کلینتون در این کنفرانس تاکید کرد که ریچارد هولبروک وظیفه ایجاد هماهنگی بین نهادهای مختلف از جمله وزارت امور خارجه، وزارت دفاع و شورای امنیت ملی آمریکا در امور مربوط به افغانستان و پاکستان را بر عهده خواهد گرفت.

آقای هولبروک نیز تاکید کرد که اگر آمریکا بتواند برنامه هایش در افغانستان را منسجم کند، خواهد توانست اثر آن ها را ده برابر کند.

باراک اوباما گفت که صلح پایدار در افغانستان برقرار نمی شود، مگر این که کشورش برای مردم افغانستان و پاکستان فرصت های جدیدی بوجود بیاورد.

جورج میچل نیز گفت که مساله صلح در خاورمیانه آن قدر مهم است که آمریکا باید آن را فعالانه دنبال کند.

او بر راه حل دو کشوری، یعنی تاسیس کشوری برای فلسطینی ها، تاکید کرد.

مطالب مرتبط