"سازمان ملل از ميزان نابودی ها در غزه بهت زده است"

غزه

دبیر اقدامات بشر دوستانه سازمان ملل در خصوص وضعیت غزه می گويد وضعيت در غزه، پس از حملات سه هفته ای اسرائيل عليه حماس، بسيار بدتر از آن چيزی است که او فکر می کرده است.

سر جان هلمز، که روز پنج شنبه از غزه بازديد کرده بود، روز جمعه 23 ژانويه به بی بی سی گفت: "او از ماهيت نظام يافته تخريب ها در غزه شوکه شده است."

او گفت: فعالیت های اقتصادی در نوار غزه به سال ها پیش بازگشته است.

در همین حال، نخست وزیر اسرائیل اهود اولمرت خبر داد که به وزير دادگستری دستور داده است تا اقدامات لازم برای حمایت از اسرائيلی ها در مقابل هر نوع اتهام در خصوص جنایت جنگی را انجام دهد. يک منبع دولتی به خبرگزاری فرانسه گفته است که دانیل فریدمن رهبری تیم وزارت کشور را برای همکاری و حمایت از شهروندان اسرائیلی و ارتشیان برعهده دارد.

ریچارد فالک، گزارشگر مخصوص حقوق بشر سازمان ملل در سرزمين های فلسطینی گفت: براساس شواهد اولیه اسرائیل به شدت کنوانسیون ژنو را در این 22 روز نقض کرده است.

اسرائیل نیز در واکنش به اين سخنان، آقای فالک را به برخورد مغرضانه با اسرائيل متهم کرد.

آینده غزه

آقای هلمز، مسئول فعالیت های بشر دوستانه و اورژانسی سازمان ملل متحد گفت: "شکل تخریب و نابودی برای مردم غزه انعکاس ناراحت کننده ای داشت."

وی در مصاحبه ای با برنامه روزانه بی بی سی گفت: "در يک منطقه صنعتی به وسعت يک کيلومتر مربع، تمامی ساختمان ها با بولدزر و گلوله های توپ کاملا صاف و با خاک يکسان شده است."

آقای هلمز افزود که لوله های آب وفاضلاب شکسته شده و فاضلاب در خیابان ها جاری شده است.

وی گفت مطمئن است که اسرائيل خواهد گفت که علت چنين وضعيتی آن است که در آن ناحيه کسانی می زيسته اند که موشک و راکت به خاک اسرائيل پرتاب می کردند و يا شايد هم چنين امری را جعلی عنوان کند.

به گفته آقای هلمز، ميزان نابودی ها به حدی است که هر نوع فعالیت اقتصادی شخصی در غزه را به ده ها سال پیش عقب برده است."

اسرائیل می گوید حملاتش را برای متوقف ساختن پرتاب موشک از سوی پيکارجويان در غزه به شهروندان اسرائيلی آغاز کرد. جنگ غزه، روز يکشنبه گذشته با آتش بس دو طرفه به پايان رسيد. مقام های فلسطينی گفته اندحدود یک هزار و 300 فلسطینی کشته و هزاران نفر زخمی شده اند. 13 اسرائیلی نیز در خلال اين جنگ کشته شدند.

مطالب مرتبط