20:34 گرينويچ - شنبه 24 ژانويه 2009 - 05 بهمن 1387

اعتراض به بی بی سی برای عدم پخش آگهی کمک به غزه

در برابر یکی از ساختمان های اصلی بی بی سی تجمعی در لندن در اعتراض به خودداری این شبکه از پخش آگهی سازمان های خیریه برای غزه برپا شده است.

تونی بن، سیاستمدار کهنه کار بریتانیایی که در این تجمع اعتراضی شرکت داشته اقدام بی بی سی را محکوم کرده کرده است. آقای بن قرار است در یک تجمع حمایت از فلسطینی ها نیز حضور یابد و گفته شده که او در سخنانش خواهد گفت که این اقدام بی بی سی "خیانت" به تعهداتش است.

کمیته کمک های اضطراری بریتانیا که متشکل از چندین سازمان و گروه خیریه است، خواستار پخش آگهی درخواست کمک به مردم نوار غزه از طریق شبکه های رادیو تلویزیونی این کشور شده اما با اینکه پخش درخواست کمک سازمانهای خیریه از شبکه های تجاری و بی بی سی تاکنون بدون مانع انجام گرفته، اما این بار بی بی سی از پخش درخواست سازمانهای خیریه خودداری کرده است.

گزارش سودابه جوادی - برنامه جام جهان نما

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر

دولت بریتانیا از شبکه های تلویزیونی این کشور منجمله بی بی سی خواسته است که در تصمیم خود درمورد عدم پخش آگهی درخواست سازمانهای خیریه برای کمک به مردم غزه تجدید نظر کند.

کانال چهار تلویزیون بریتانیا و شبکه "آی تی وی" که پیشتر گفته بودند این آگهی را پخش نمی کنند، در تصمیم خود تجدیدنظر کرده و گفته اند که آگهی مربوط به کمک به مردم غزه را پخش خواهند کرد.

بی بی سی می گوید که پخش این درخواست مغایر با تعهد به حفظ بی طرفی است. دولت بریتانیا از این تصمیم بی بی سی انتقاد کرده و گفته مردم بریتانیا تقاوت میان حمایت از کمک های انساندوستانه و بی طرفی در یک بحران را می فهمند.

داگلاس آلکساندر، وزیر توسعه بین المللی بریتانیا در این مورد گفته که برای مردم بریتانیا این حساسیت پیش خواهد آمد که درد و رنج مردم غزه مانند بحران های دیگر جدی گرفته نشده است.

بی بی سی در بیانیه خود گفته است: "بی بی سی به همراه سایر شبکه های تجاری تصمیم گرفته است که از پخش درخواست کمیته کمکهای اضطراری برای کمک به مردم غزه خودداری کند."

بی بی سی دلیل این اقدام خود را وجود ابهامات در مورد رساندن این کمک ها اعلام کرده و گفته با توجه به ادامه گزارشهای خبری در باره نوار غزه نمی خواهد که اعتماد مردم به این رسانه را در مورد بی طرفی به خطر بیاندازد.

این در حالی است که براندن گورملی، رئیس کمیته کمکهای اضطراری به بی بی سی گفت که در مواقع اضطراری و پس از وقوع فاجعه، پخش آگهی های درخواست کمک از طریق رادیو و تلویزیون که معمولا چند دقیقه ای بیشتر طول نمی کشد تاثیر زیادی برای جلب کمک مردم دارد چرا که آنها تصاویر و فیلمهای وقایع فاجعه بار را دیده اند و تحت تاثیر قرار گرفته اند. آقای گروملی افزود که فعالیت سازمانهای خیریه سیاسی نیست بلکه اساس آن برآوردن نیازهای انسانی است.

او گفته است: "ما فکر می کنیم که با داشتن کارشناسان و کارکنانی در نوارغزه می دانیم که چگونه باید به مردم کمک کنیم و به همین دلیل می خواهیم پیام کمک خود را به گوش مردم برسانیم و بگوئیم که می توانیم در این مورد برای مردم کاری انجام دهیم و برای همین به هیچ وجه با نظر بی بی سی موافق نیستیم."

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.