'صلحبانان سازمان ملل تحت فشار قرار دارند'

Image caption سازمان ملل متحد 113 هزار نیروی حافظ صلح در نقاط مختلف جهان مستقر کرده است

سازمان ملل متحد از میزان فشار موجود بر نیروهای حافظ صلح خود در سراسر جهان ابراز نگرانی کرده است.

آلن له روی، رئیس کلیه عملیات صلحبانی در این سازمان در گزارشی به شورای امنیت شمار نیروهای حافظ صلح آن در پنج قاره جهان را بیش از 113 هزار نفر اعلام کرد و گفت چندین ماموریت با خطر شکست و ناکامی در حفظ صلح مواجه هستند.

او به ویژه بر وضعیت نیروهای سازمان ملل متحد در شرق کنگو و دارفور و چالش های پیش روی آنها تاکید کرد و گفت برنامه های تقریبا تمام ماموریت های حافظ صلح با درنظر گرفتن ملزومات سیاسی اجرای آنها بسیار پیچیده تر شده است.

آقای له روی یادآور شد که در سال 2000 اخضر ابراهیمی، از مذاکره کنندگان ارشد سازمان ملل متحد در آن زمان، در گزارشی توان نیروهای حافظ صلح را برای اجرای یک ماموریت کافی دانسته بود.

Image caption آلن له روی از فشار موجود بر نیروهای حافظ صلح شکایت کرد

اما در حال حاضر سازمان ملل متحد با چهار ماموریت عمده دست و پنجه نرم می کندکه تنها 46 هزار نیرو به دو منطقه کنگو و دارفور اختصاص یافته اند.

یک مقام دیگر سازمان ملل متحد هم گفت گسترش سریع ماموریت های صلحبانی، شرایط امنیتی خصمانه و فقدان منابع لازم نیرو و برنامه های حافظ صلح این سازمان را تحت فشاری زیاد قرار داده است.

با این وجود نماینده بریتانیا در سازمان ملل متحد وجود بحران در نیروهای حافظ صلح را رد کرد و گفت این نیروها "تا اندازه ای قربانی موفقیت خود شده اند."

مطالب مرتبط