آمریکا از عربستان درخواست حمایت کرد

Image caption خبر درخواست حمایت آمریکا از سوی رابرت گیبز مسئول روابط عمومی کاخ سفید منتشر شد

باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا از عربستان سعودی خواست تا از متوقف کردن قاچاق اسلحه به نوار غزه حمایت کند.

به گفته رابرت گیبز مسئول روابط عمومی کاخ سفید آقای اوباما این درخواست را در یک گفتگوی تلفنی با ملک عبدالله، پادشاه عربستان مطرح کرد.

اسرائیل که روز یک شنبه گذشته (18 ژانویه) به حملات 22 روزه خود به غزه پایان داد تهدید کرده است که اگر تونل های مورد استفاده برای قاچاق در امتداد مرز غزه با مصر دوباره باز شوند حملات نظامی خود را از سر خواهد گرفت.

اما از سوی دیگر فلسطینیان می گویند کنترل شدید اسرائیل بر گذرگاه های ورودی غزه باعث شده که تونل ها تنها راه به دست آوردن مایحتاج اولیه مردم غزه مانند غذا و سوخت باشد.

آقای اوباما در گفتگو با ملک عبدالله همچنین بر اهمیت روابط آمریکا و عربستان تاکید نمود.

درخواست حمایت آمریکا از عربستان کمتر از یک روز پس از آن صورت گرفت که شاهزاده ترکی الفیصل، از اعضاء ارشد خاندان سلطنتی سعودی هشدار داد که آمریکا باید موضع خود را در قبال مناقشه اعراب و اسرائیل تغییر دهد.

او که پیشتر رئیس دستگاه اطلاعاتی عربستان سعودی بوده و مقام سفارت عربستان در آمریکا را نیز بعهده داشته است در گفتگویی با روزنامه بریتانیایی فایننشال تایمز تذکر داد که ناکامی در تغییر سیاست آمریکا در این زمینه می تواند باعث تهدید روابط دوجانبه با عربستان سعودی شود.

Image caption ترکی الفیصل درباره احتمال تیرگی روابط آمریکا و عربستان هشدار داد

ترکی الفیصل در این گفتگو میراث جورج بوش در خاورمیانه را "تهوع آور" خواند و آمریکا را به مشارکت در کشتار مردم غزه متهم کرد.

آقای اوباما در اولین اقدام مربوط به خاورمیانه پس از در دست گرفتن مقام ریاست جمهوری آمریکا جورج میچل، سناتور پیشین آمریکایی را به عنوان نماینده ویژه آمریکا در خاورمیانه منصوب کرد.

با این حال گزارشگران معتقدند اولین اظهارنظر رئیس جمهور جدید آمریکا در قبال مسئله خاورمیانه تفاوت چندانی با سیاست پیشین آمریکا نداشت.

مطالب مرتبط