آمار تلفات توفان در اروپا افزایش یافت

منطقه توفان زده
Image caption برق بیش از یک و نیم میلیون خانه مسکونی در فرانسه قطع شده است

مقام های محلی می گویند بادهای بسیار شدید باعث فرو ریختن سقف یک سالن ورزشی در نزدیکی بارسلون در شمال اسپانیا شده و جان چهار کودک را گرفته است.

شدیدترین توفان طی یک دهه که از اقیانوس اطلس می ورزد همچنین باعث مرگ 11 نفر در سایر حوادث در سایر نقاط اسپانیا و جنوب غربی فرانسه شده است.

شنبه بعد از ظهر از ریزش باران های سیل آسا و وزش بادهایی به سرعت 172 کیلومتر در ساعت در این منطقه خبر می رسید.

برق بیش از یک و نیم میلیون خانه مسکونی در فرانسه قطع شده و جاده ها و خطوط آهن مسدود شده و فرودگاه ها بسته شده است.

آثار توفان از جزایر "چنل" تا بارسلون احساس شده است، اما شدیدترین باد و باران در جنوب غربی فرانسه وزیده و باریده است.

الکس دیکین هواشناس بی بی سی می گوید که هرچند این نوع سیستم های کم فشار و فعال در زمستان عادی است، اما توفان شنبه ویرانگرترین توفان از دسامبر سال 1999 که 88 نفر را کشت توصیف می شود.

این توفان در جهت جنوب شرقی در حرکت است و قرار بود تا اواخر شنبه از ساحل جنوب شرقی فرانسه بگذرد.

توفان سپس به سوی شمال ایتالیا و دریای آدریاتیک حرکت خواهد کرد، با این حال انتظار نمی رود در آنجا به این اندازه ویرانگر باشد.

مرگ کودکان

مقام های محلی در اسپانیا گفتند که در زمان حادثه در یک سالن ورزشی در شهر سان بوا دی لوبرگا، واقع در کاتالونیا، 20 تا 30 نوجوان در آن بودند.

Image caption بارش شدید باران در برخی نقاط فرانسه سیل جاری کرد

کودکان برای بسکتبال بازی کردن به سالن رفته بودند اما باد شدید باعث شد در یک ناحیه سرپوشیده برای تماشاگران که دارای سقفی آهنی بود پناه بگیرند. لحظاتی بعد باد باعث تخریب آن شد.

مردم محل و آتش نشان ها به آزاد کردن بازماندگان از میان آوار کمک کردند اما سه کودک 9 تا 12 ساله در صحنه حادثه جان باختند و کودک چهارم در بیمارستان درگذشت. بیش از ده نفر دیگر نیز برای جراحات وارده تحت مداوا قرار گرفتند.

در سایر حوادث مربوط به توفان در اسپانیا، یک مامور پلیس هنگام هدایت ترافیک به علت سقوط درخت کشته شد. یک زن و مرد اسپانیایی به علت ریزش دیوار کشته شدند.

در اسپانیا ده ها هزار خانه اکنون برق ندارند.

در فرانسه سازمان های هواشناسی توفان را پیش بینی کرده بودند اما منطقه ای وسیع تر از آنچه پیش بینی شده بود دستخوش قرار گرفت.

این توفان از دوردون تا پیرنه ویرانی به بار آورده است. باران های سنگین باعث جاری شدن سیل در برخی نواحی شد که هزاران تماس تلفنی با مراکز امدادرسانی و اورژانس را به دنبال داشت.

شدت توفان همچنین به بستن فرودگاه ها در بوردو، پائو، بیاریتز و تولوز منجر شد و قطارها نیز از حرکت بازماند که باعث شد صدها مسافر شب را در ایستگاه ها بگذرانند.

مطالب مرتبط