حماس برای ادامه آتش بس مذاکره می کند

Image caption هیئت حماس با عمر سلیمان رئیس دستگاه امنیتی مصر دیدار می کند

اعضاء گروه فلسطینی حماس با مقام های مصری دیدار می کنند تا راه های تثبیت و تحکیم آتش بس فعلی در نوار غزه را به بحث بگذارند.

حماس که کنترل غزه را در دست دارد یک هفته قبل و پس از اعلام آتش بسی یک جانبه از سوی اسرائیل اعلام کرد بطور موقت عملیات نظامی خود را متوقف می کند.

قرار است نمایندگان جنبش فتح که رقیب حماس به شمار می رود نیز در مصر حضور داشته باشند تا گفتگوهای سازش در میان فلسطینیان از سر گرفته شود.

مدت زیادی است که مصر به عنوان میانجی میان اسرائیل و فلسطینیان عمل کرده است که این نقش به ویژه از زمان جنگ در غزه که اسرائیلی ها حاضر به مذاکره مستقیم با حماس نبوده اند، اهمیتی دوچندان یافته است.

روز پنجشنبه گذشته (22 ژانویه) نیز هیئتی اسرائیلی برای گفتگو با مقام های مصری به قاهره سفر کرده بود و خبرگزاری دولتی مصر اعلام کرده که امروز (یکشنبه 25 ژانویه) عمر سلیمان رئیس دستگاه اطلاعاتی مصر با اعضاء هیئت حماس دیدار می کند.

Image caption یک هفته پس از آتش بس در غزه کودکان فرصت بازی کردن یافته اند

برای آنکه حماس حاضر به ادامه آتش بس شود لازم است هر راه حل مورد مذاکره، مسئله بازگشایی گذرگاه های مرزی غزه را نیز دربر داشته باشد.

اسرائیل و مصر در اواسط سال 2007 و پس از آنکه حماس کنترل غزه را در اختیار گرفت محدودیت هایی را بر عبور و مرور ازگذرگاه های مرزی غزه اعمال کردند.

آنها گفته اند تنها در صورتی دروازه ها را دوباره باز خواهند کرد که حماس استقرار ناظران مرزی جهت ممانعت از ورود اسلحه به غزه را بپذیرد.

در همین حال یک مقام اسرائیلی هم اعلام کرده است که جورج میچل نماینده ویژه باراک اوباما در خاورمیانه هم روز چهارشنبه از اسرائیل دیدن خواهد کرد تا درباره آتش بس موجود و احیاء مذاکرات صلح خاورمیانه با مقام های اسرائیلی گفتگو کند.

انتظار می رود آقای میچل در سفری به کرانه غربی رود اردن مذاکراتی نیز با رهبران فلسطینی راشته باشد.

مطالب مرتبط