اوباما درباره آینده اقتصاد آمریکا هشدار داد

Image caption آقای اوباما در اولین نطق رادیویی خود درباره آینده نسل بعدی آمریکا هشدار داد

باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا در اولین نطق هفتگی رادیویی خود دولت را مسئول موفقیت یا شکست طرح او برای نجات اقتصاد آمریکا دانست.

این طرح شامل مجموعه سرمایه گذاری هایی به ارزش حدود 825 میلیارد دلار می شود و به گفته آقای اوباما می تواند برای تقریبا چهار میلیون نفر کار ایجاد کند که بر اساس طرح موجود بیش از 40 درصد فرصت های شغلی جدید به زنان اختصاص خواهد یافت و 90 درصد مشاغل ایجاد شده در بخش خصوصی خواهد بود.

آقای اوباما در سخنرانی خود گفت کلیه تمصم ها در باره اینکه این مبلغ در کدام عرصه ها سرمایه گذاری شود به اطلاع مردم خواهد رسید و جزئیات آن بر روی یک سایت اینترنتی منتشر خواهد شد.

او همچنین کنگره آمریکا را فراخواند تا هر چه سریعتر طرح احیاء اقتصاد آمریکا را تصویب کند.

آقای اوباما آمریکا را "در میانه یک بحران غیر منتظره که برای حل به اقدام هایی غیرمنتظره نیز نیاز دارد" توصیف کرد.

او گفت: "شاهد بودیم که تنها در یک هفته گذشته بیش از هر زمانی در 26 سال گذشته مردم خواستار دریافت حقوق بی کاری شدند و کارشناسان بر سر این مسئله توافق دارند که اگر کاری انجام نشود نرخ بی کاری احتمالا دو رقمی خواهد شد."

"ممکن است گردش اقتصاد ما تا هزار میلیارد دلار پایینتر از ظرفیت خود کاهش یابد که معادل کسری بیش از 12 هزار دلار در درآمد خانواده ای چهار نفره است. و ممکن است با مجبور شدن مردم آمریکا به چشم پوشی از دنبال کردن رویای رفتن به دانشگاه یا صرفنظر کردن از بخت کسب آموزش برای شغلی در آینده یک نسل ظرفیت را از دست بدهیم."

پس از آنکه در ماه دسامبر سال 2008 524 هزار نفر بیکار شدند نرخ بیکاری آمریکا به 7.2 درصد رسیده است.

در سرتاسر سال 2008 2.6 میلیون نفر در آمریکا کار خود را از دست دادند که بالاترین رقم از جنگ جهانی دوم محسوب می شود.

آقای اوباما همچنین از طرح هایی برای افزایش 3000 مایلی و ارتقاء خطوط انتقال قدر، بهینه سازی مصرف انرژی در بیش از 75 درصد ساختمان های اداری دولتی، بهینه سازی مصرف انرژی در بیش از 2.5 خانه و اختصاص منابع مالی برای بازسازی و ترمیم 10 هزار مدرسه خبر داد.

مطالب مرتبط