اولمرت متعهد شد از متهمان جرائم جنگی دفاع شود

Image caption اولمرت گفت از کسانی که متهم به جرایم جنگی در غزه شده اند دفاع می شود

اهود اولمرت، کفیل نخست وزیری اسرائیل، گفته است که دولت این کشور اجازه نخواهد داد هیچ یک از اعضای ارتش این کشور که با اتهام جرایم جنگی در غزه مواجه است در دادگاهی در خارج از اسرائیل محاکمه شود.

آقای اولمرت روز یکشنبه (25 ژانویه)، به کابینه اسرائیل گفت که دولتش همانطور که سربازان به خاطر محافظت از کشورشان دست به اقدام نظامی در نوار غزه زدند از آنها در برابر هر گونه اتهام جرایم جنگی دفاع خواهد کرد.

مقامات فلسطینی می گویند که هزار و سیصد نفر در جریان حملات اسرائیل به نوار غزه کشته شده اند و مقامات سازمان ملل متحد خواستار انجام تحقیقات مستقلی شده اند که نشان دهد در درگیری های غزه جرایم جنگی رخ داده است یا نه.

اسرائیل، که همچنین به خاطر استفاده از فسفر سفید در آتشبار خود به سوی نوار غزه مورد انتقاد بوده است، گفته که سربازانش صدها جنگجوی حماس را که در مناطق پرتراکم مستقر بوده اند، کشته اند.

سازمان ملل متحد می گوید که از این ماده در حمله به مدرسه ای که صدها غیر نظامی در آن پناه گرفته بودند و همچنین علیه مقر اصلی این سازمان در شهر غزه استفاده شده است.

استفاده از فسفر سفید غیر قانونی نیست؛ البته دست کم در مناطق باز و با هدف استتار تحرک نیروهای نظامی در منطقه.

اما بر اساس کنوانسیونهای بین المللی این ماده نباید درجایی که احتمال صدمه به غیر نظامیان وجود دارد، استفاده شود.

مقامات اسرائیلی ابتدا استفاده از این ماده در غزه را رد کردند؛ اما اکنون تعدادی از مقامات نظامی اسرائیل استفاده از آن را تایید کرده اند.

ارتش اسرائیل گفته است تحقیقات داخلی در این باره انجام می گیرد.

همزمان گروههای حقوق بشر نیز تحقیقات خود را در این زمینه آغاز کرده اند.

در همین حال امروز، اعضای گروه حماس با مقام های مصری دیدار می کنند تا راه های تثبیت و تحکیم آتش بس فعلی در نوار غزه را بررسی کنند.

حماس، که کنترل غزه را در دست دارد، یک هفته قبل و پس از اعلام آتش بسی یک جانبه از سوی اسرائیل اعلام کرد بطور موقت عملیات نظامی خود را متوقف می کند.

قرار است نمایندگان جنبش فتح که رقیب حماس به شمار می رود نیز در مصر حضور داشته باشند تا گفتگوهای سازش میان فلسطینیان از سر گرفته شود.

مدتی است که مصر به عنوان میانجی میان اسرائیل و فلسطینیان عمل کرده است که این نقش به ویژه از زمان جنگ در غزه که اسرائیلی ها حاضر به مذاکره مستقیم با حماس نبوده اند، اهمیت بیشتری یافته است.

مطالب مرتبط