نشست ویژه در مادرید؛امنیت غذایی جهان در خطر است

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد و خوزه لوئیس رودریگز زاپاته رو، نخست وزیر اسپانیا از افزایش تعداد گرسنگان جهان ابراز نگرانی کرده اند.

در همین حال نشست سازمان ملل درباره افزایش بهای مواد غذایی از امروز در مادرید، پایتخت اسپانیا آغاز می شود.

بان کی مون و خوزه لوئیس رودریگز زاپاته رو در مقاله مشترکی که درروزنامه هرالد تریبون منتشر شد از کاهش ذخیره غلات و افزایش بهای آن ابراز نگرانی کردند. آنها همچنین نگرانی خود را از کاهش کمک های بین المللی برای توسعه و گسترش کشاورزی اعلام کرده اند.

دبیرکل سازمان ملل و نخست وزیر اسپانیا دراین مقاله خواهان آن شده اند تا جامعه جهانی توجه خود را به جای بحران اقتصادی، بر روی امنیت غذایی معطوف کند.

پیش از این دو سازمان بریتانیایی در گزارشی هشدار داده بودند که تغییر وضعیت آب و هوایی و افزایش جمعیت جهان به معنای این است که تعداد بیشتری از مردم، غذای کافی برای خوردن در آینده نخواهند داشت.

در نشست مادرید، شرکت کنندگان در مورد افزایش بهای مواد غذایی به بحث خواهند نشست.

ژوزت شیران، رئیس برنامه غذایی سازمان ملل می گوید جهان به نقطه ای رسیده که وضعیت موجود دیگر جوابگوی تعداد گرسنگان جهان نیست. او گفت در این وضعیت، کشورها دیگر نمی توانند مواد غذایی کافی برای سیر کردن مردم خود تولید کنند یا از بازارهای جهانی بخرند.

سال پیش به دنبال افزایش بهای مواد غذایی در بازارهای بین المللی، برنامه غذای سازمان ملل با سی میلیون گرسنه جدید مواجه شد.

بحران اقتصادی باعث شده تا این نهاد سازمان ملل با چالش های جدیدی روبرو شود. خانم شیران می گوید سیستم موجود برای تامین غذای مردم در برخی نقاط در حال فروپاشی است.

همچنین پیش بینی ها حاکی از آن است که در صورت عدم سرمایه گذاری در بخش کشاورزی، بهای مواد غذایی بیشتر از این افزایش خواهد یافت که این منجر به بروز مشکلات بیشتری خواهد شد.

سازمان خوار و بار جهانی (فائو) در گزارشی که دسامبر سال پیش منتشر کرد گفت که بهای بالاتر برای مواد غذایی منجر به گرسنگی چهل میلیون نفر دیگر در دنیا شده است.

فائو در این گزارش گفت که برای میلیون ها نفر در کشورهای در حال توسعه، داشتن حداقل خوراک روزانه برای بهره داشتن از یک زندگی سالم و پویا یک رویای دست نیافتنی است.

به گفته فائو هر سال به میزان افراد گرسنه در جهان افزوده می شود.

مطالب مرتبط