حمایت نتانیاهو از گسترش شهرک های جدید در کرانه غربی

بنیامین نتانیاهو، رهبر حزب راستگرای لیکود اسرائیل گفته است که به گسترش شهرک های یهودی نشین در کرانه غربی اشغالی ادامه خواهد داد.

روزنامه هاآرتص نوشته است که آقای نتانیاهو، نخست وزیر پیشین اسرائیل در دیدار با تونی بلر، نماینده گروه چهارجانبه در خاورمیانه این سخنان را بیان داشته است.

رهبر حزب لیکود که امیدوار است در انتخابات ماه فوریه اسرائیل به پیروزی برسد و مجددا نخست وزیر این کشور شود گفته است که شهرک های جدیدی در کرانه غربی نخواهد ساخت اما شهرک های موجود را گسترش خواهد داد.

این اظهارنظر آقای نتانیاهو به گفته تحلیلگران می تواند واکنش منفی فلسطینیان و دولت جدید آمریکا در پی داشته باشد.

سخنان رهبر حزب لیکود در حالی منتشر می شود که جورج میچل، فرستاده ویژه آمریکا در امور خاورمیانه در دولت باراک اوباما برای اولین بار از منطقه دیدار میکند.

آقای میچل که در دوران ریاست جمهوری بیل کلینتون، در روند مذاکرات صلح حضور داشت از منتقدان گسترش شهرک های یهودی نشین به شمار می رود.

آقای نتانیاهو از سال 1996 تا 1999 نخست وزیر اسرائیل بود.

این روزنامه همچنین نوشته که آقای نتانیاهو تاکید کرده که او باید جوابگوی نیازهای رو به رشد ساکنان این منطقه باشد.

طبق قوانین بین المللی، تمام شهرک های یهودی نشین در کرانه غربی غیر قانونی هستند اما اسرائیل این مساله را رد می کند.

هم اکنون حدود 430 هزار یهودی در شهرک هایی در کرانه غربی و بیت المقدس شرقی زندگی می کنند و اسرائیل در چارچوب تلاش های صلح، متعهد به توقف روند شهرک سازی ها در اراضی اشغالی است.

رهبر حزب راستگرای لیکود گفته است که او سعی خواهد کرد تا محور مذاکرات با فلسطینی ها را از تشکیل کشور مستقل به سوی مسایلی با محور توسعه اقتصادی تغییر دهد.

نظرسنجی هایی که تا کنون در اسرائیل انجام شده نشان می دهد که آقای نتانیاهو پیشتاز است و احتمال برنده شدن حزب لیکود بیشتر از سایر احزاب است.

مطالب مرتبط