'گروه کارشناسان' لبنان استراتژی دفاع را در نظر می گیرد

Image caption آقای سلیمان پیش از تصدی پست ریاست جمهوری فرمانده ارتش لبنان بود

میشل سلیمان، رئیس جمهوری لبنان، می گوید جناح های سیاسی رقیب به گروهی از کارشناسان گفته اند که پشنهاد یک استراتژی دفاع ملی را بررسی کنند.

او گفت توافق در مورد تشکیل گروه کارشناسان در آخرین دور از گفتگوهای آشتی ملی که با شرکت رهبران سیاسی لبنان برگزار شد، گرفته شده است.

گزارشگران می گویند محور بحث درباره استراتژی دفاع ملی، سرنوشت سلاح هایی است که در دست جنبش حزب الله لبنان قرار دارد.

جناح های مختلف سیاسی در لبنان که با حزب الله مخالفند استدلال کرده اند که این گروه باید خلع سلاح شوند؛ حزب الله می گوید که سلاح های این گروه برای دفاع از لبنان در مقابل اسرائیل لازم است.

گفتگوهای آشتی ملی تا ماه مارس تعطیل شده است.

دو جناح عمده رقیب در لبنان که طبق توافقنامه دوحه دولت وحدت ملی تشکیل داده‌اند، بر سر تدوین استراتژی دفاع ملی لبنان با یکدیگر اختلاف عمیقی داشته اند.

موضوع مورد اختلاف دو جناح سلاح حزب‌الله است. جناح موسوم به ائتلاف 14 مارس بر ضرورت حاکمیت دولت بر سراسر خاک لبنان تاکید می‌کند و از همین رو، خواستار خلع سلاح نیروهای حزب‌الله و سایر گروه های شبه نظامی در این کشور است.

در مقابل، جناح موسوم به ائتلاف 8 مارس بر حفظ سلاح حزب‌الله برای مقابله با حمله احتمالی ارتش اسرائیل به جنوب لبنان اصرار دارد.

در واقع این اختلاف که ثبات لبنان تا اندازه زیادی به حل آن بستگی دارد، مهم ترین دغدغه خاطر میشل سلیمان به عنوان رئیس جمهوری مورد توافق هر دو طرف، محسوب می‌شود.

تحلیلگران می گویند آقای سلیمان، که پیش از تصدی پست ریاست جمهوری فرمانده ارتش لبنان بود، در منازعه داخلی لبنان فردی بی طرف شناخته می‌شود و به همین علت، معمولا می‌کوشد تا برای کمک به حل اختلاف‌های دو ائتلاف رقیب، راه حل‌های میانه پیدا کند.

مطالب مرتبط