تاکید اتحادیه اروپا بر اتحاد گروه های فلسطینی

خرابی ها در غزه

وزیران امور خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا با انتشار بیانیه ای خواهان اتحاد گروه های فلسطینی برای رفع بحران جاری در نوار غزه شده اند.

وزیران امور خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا که در بروکسل، پایتخت بلژیک دیدار کرده اند، این اقدام را برای بازگشایی مجدد گذرگاه های غزه و ارسال کمک های بشردوستانه بین المللی به مردم غزه لازم دانسته اند.

حملات 22 روزه اسرائیل به نوار غزه و گروه حماس در آن بیش از 1300 کشته برای فلسطینی ها برجای گذاشت و خسارت های سنگینی مالی به مردم غزه وارد کرد. تلفات اسرائیل در این خشونت ها 13 تن اعلام شده است.

وزیران امور خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا در بیانیه خود از دولت های عرب خواسته اند که از نفوذشان برای ایجاد مصالحه بین دو گروه حماس و فتح استفاده کنند.

در میان کشورهای عرب، سوریه حامی مهم حماس به حساب می آید.

وزرای امور خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا به ویژه از دولت مصر خواسته اند که برای جلوگیری از ارسال تسلیحات از خارج به گروه حماس تمام تلاش خود را بکار بگیرد.

اسرائیل بارها بازگشایی گذرگاه های غزه را منوط به اطمینان خاطر از عدم ارسال سلاح از خارج به گروه حماس دانسته است.

این در حالیست که دیوید میلیبند، وزیر امور خارجه بریتانیا، بر یک صدا شدن گروه های فلسطینی تاکید کرده است.

کشورهای غربی به ویژه آمریکا حماس را یک گروه تروریستی می دانند و با رقیب آن یعنی گروه فتح به رهبری محمود عباس ارتباط بهتری دارند.

گروه فتح هم اکنون در کرانه باختری رود اردن مستقر است. حماس با رد اتهام دست داشتن در فعالیت های تروریستی، مذکرات صلح به میانجیگری آمریکا بین گروه فتح و اسرائیل را محکوم کرده است.

مطالب مرتبط