جنگ سرد عربی در راه است؟

به سالن اپرای دمشق آمده ام و افراد زیادی آمده اند تا کنسرت جدیدی را با عنوان "از دمشق به غزه- ما باید دوام بیاوریم" ببینند.

افراد زیادی اینجا هستند تا مارسل خلیفه، یکی از هنرمندهای معروف جهان عرب را از نزدیک ببینند، ولی بسیاری از آنها برای آن آمده اند تا احساس خود را در باره اتفاقاتی که در غزه رخ داده است، نشان دهند.

دولت سوریه، گرایش هایی مستبدانه دارد و به گفته منتقدان، احترام کمی برای دیدگاه های شهروندان خود قائل است ولی در طول جنگ در غزه، با حمایت از گروه حماس، همسو با مردم خود و بسیاری دیگر در جهان عرب حرکت کرد و اسرائیل را به عنوان کشوری تروریست محکوم کرد.

این جبهه گیری ها، سوریه را در تضاد با کشورهایی قرار داد که از متحدان آمریکا هستند و از جمله کشورهای عرب میانه رو خوانده می شوند. برخی می گویند این اختلاف نظر بین دولت های عرب، کار اسرائیل را در دنبال کردن اهداف خود آسان تر کرد.

در سوریه، مصر به عنوان کشوری گناهکار شناخته می شود که در باز کردن مرز خود با غزه کوتاهی کرد و اجازه نداد مردم در محاصره غزه، از این وضعیت خارج شوند.

طارق، یک مصری است که در دمشق کار می کند. او می گوید مردم سوریه، بین دولت مصر و مردم آن فرق می گذارند، ولی در شرایط کنونی، اگر شما عربی را با لهجه مصری صحبت می کنید، بهتر است دهان خود را بسته نگه دارید.

ثمیر الثاکی، مدیر مرکز شرقی برای مطالعات بین الملل است. یک مرکز مطالعاتی که به دولت سوریه نزدیک است. او می گوید درگیری در غزه، به نفع کشورهایی بود که از گروه هایی مانند حماس حمایت می کنند و کسانی که خط و خطوط آمریکا را دنبال می کردند، "بدون پشتوانه" باقی ماندند.

او می گوید: "کشورهایی مانند مصر، عربستان سعودی و برخی کشورهای دیگر، این گرایش را داشتند که تسلیم شوند و خطر اعتماد به اسرائیل و آمریکا را بپذیرند، ولی این سیاست موثر نبود. اسرائیلی ها و آمریکایی ها، متحدان خود را تضعیف کردند و به دشمنان خود قدرت دادند. الان حکومت هایی که دنباله رو آنها بودند، ناامید شده و امیدی قطعی به پایداری وجود دارد."

ولی سوریه هم با چالش هایی روبه رو است. این کشور در طول ماه های اخیر، تلاش زیادی کرده است تا فعالیت های دیپلماتیک برای حل مشکلات این کشور جان تازه ای بگیرد و موفقیت هایی نیز به دست آورد، ولی اکنون از گفت وگوهای مستقیم با اسرائیل بر سر صلح کنار کشیده است.

پیتر هارلینگ، تحلیلگری است که با سازمان موسوم به گروه بحران بین الملل همکاری می کند: "این دعوا همچنان ادامه خواهد داشت. دعوای شرورانه و تلخی که در جریان است و فکر می کنم چالش سوریه این است که با این جریان کنار بیاید. البته این کار خیلی سخت خواهد بود، چون این کشور تاکنون جهان عرب و به طور مشخص مردم سوریه را تحریک کرده است و الان می خواهد با حرکت به سمتی دیگر، بحث گفت و گو را مطرح کند."

در ساختمان اپرای دمشق، هیچ رغبتی به گفت و گو نیست. هنرپیشگان چفیه های سیاه و سفید، نماد فلسطین را به گردن انداخته اند، در حالی که مخاطبان با سرودی ملی همنوایی می کنند. آنها می گویند خرابی ها در غزه، ثابت کرد که حق با سوری ها و متحدان پیکارجوی آنها بود که به اسرائیل اعتماد نکردند و سلاح های خود را نگه داشتند.

آنها احساس می کنند، دیر یا زود، بقیه جهان عرب هم به آنها خواهد پیوست.

مطالب مرتبط