یک سرباز اسرائیلی در مرز غزه کشته شد

غزه
Image caption حملات اسرائیل به غزه تلفات و خسارات سنگینی را در پی آورد

گزارشهای خبری حاکی از نقض آتش بس در مرز غزه و تلفات نیروهای اسرائیلی است.

در نخستین مورد از نقض جدی آتش بس در درگیری سه هفته ای اسرائیل و جنبش حماس در نوار غزه، روز سه شنبه، 27 ژانویه (8 بهمن)، منابع خبری گزارش کردند که یک نظامی اسرائیلی در اثر وقوع انفجار در مرز با غزه کشته و سه نظامی دیگر زخمی شده اند.

ارتش اسرائیل گفته است که یک وسیله انفجاری که در داخل مرز اسرائیل با غزه کار گذاشته شد یک واحد گشتی ارتش را هدف قرار داد اما جزئیات بیشتری در این زمینه ارائه نداده است.

همزمان، ساکنان فلسطینی نزدیک محل وقوع این انفجار از تیراندازی و آتش سنگین نیروهای اسرائیلی در حوالی گذرگاه مرزی کیسوفیم خبر داده اند.

به گفته آنان، هلی کوپترهای ارتش اسرائیل نیز بر فراز این محل به پرواز درآمده اند و برخی گزارش ها حاکی از آن است که یک کشاورز فلسطینی نیز در تبادل آتش بین نیروهای اسرائیلی و افراد مسلح فلسطینی کشته شده است.

براساس برخی گزارش ها، خودروهای زرهی ارتش اسرائیل با عبور از مرز، وارد نوار غزه شده اند و خانواده های فلسطینی ساکن منطقه، خانه های خود را ترک گفته و از محل گریخته اند.

مسدود شدن گذرگاه مرزی

گفته می شود پس از وقوع انفجار، ارتش اسرائیل گذرگاه مرزی خود را به روی خودروهای حامل کالاهای اساسی برای ساکنان غزه بسته است.

Image caption روز سه شنبه انتقال محموله های بشردوستانه متوقف شد

روز 17 ماه جاری، دولت اسرائیل اعلام داشت که به طور یکجانبه عملیات نظامی علیه نوار غزه را متوقف کرده و نیروهای خود را از این بخش از سرزمین های فلسطینی خارج می کند.

جنبش حماس و گروه های فلسطینی در غزه نیز در واکنش نسبت به این تصمیم اسرائیل، آتش بس موقت و توقف موشک پرانی به سوی خاک اسرائیل را پذیرفتند.

کوتاه مدتی پس از برقراری آتش بس، وقوع آتشباری نیروهای اسرائیلی به سوی هدف هایی در داخل غزه و تبادل آتش در نزدیکی مناطق مرزی گزارش شد اما درگیری روز سه شنبه، جدی ترین مورد از نقض آتش بس بوده است.

عملیات نظامی اسرائیل در نوار غزه از روز 27 دسامبر با حملات هوایی و توپخانه آغاز شد و سپس واحدهای نیروی زمینی ارتش این کشور نیز با عبور از مرز، به پیشروی در داخل سرزمین های فلسطینی پرداختند.

به گفته منابع فلسطینی، در جریان حملات اسرائیل به غزه حدود یکهزار و سیصد نفر، که بسیاری از آنان غیرنظامیان بودند، کشته شدند و اسرائیل نیز کشته شدن سه غیرنظامی و ده نظامی این کشور در طول این عملیات را تایید کرده است.

مطالب مرتبط