میچل در مذاکرات صلح خاورمیانه تاثیرگذار خواهد بود؟

Image caption جورج میچل گفت چالش رسیدن به صلح خاورمیانه را دست کم نگرفته است

خشونت در نزدیکی مرز نوار غزه در حالی رخ داده است که نماینده جدید آمریکا در امور خاورمیانه سفری 9 روزه را به منطقه آغاز کرده است.

جورج میچل، سناتور سابق از حزب دموکرات، روز سه شنبه (27 ژانویه)، وارد قاهره پایتخت مصر می شود و بعد از آن به اسرائیل، کرانه باختری رود اردن و همچنین اردن و عربستان سعودی خواهد رفت.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا تاکید دارد که سفر نماینده اش در امور خاورمیانه برای شنیدن گفته دیگران است چون آمریکا در گذشته اغلب اوقات با دیکته کردن نظراتش مذاکرات خاورمیانه را آغاز می کرده است.

سابقه کاری جورج میچل نشان می دهد که او در گفتگوهای دراز مدت در باره مشکلات به ظاهر حل نشدنی، فردی صبور و مصر است.

همکاران آقای میچل او را مردی توصیف می کنند که در دشوارترین مذاکرات آرامش و صداقت خود را از دست نمی دهد.

او در روند صلح ایرلند شمالی که منجر به توافق "جمعه نیک" در سال 1998 شد، نقش حیاتی ایفا کرد و به همین دلیل نامزد جایزه صلح نوبل نیز شد. آقای میچل در سال 1995 توسط بیل کلینتون، رئیس جمهوری وقت آمریکا به عنوان نماینده ویژه این کشور در روند صلح ایرلند شمالی انتخاب شده بود.

او گفته است که در جریان اغلب گفتگوهای ایرلند شمالی، پیشرفت یا اصلا حاصل نمی شده یا بسیار کند بوده است - بنابراین او کسانی را که در باره چشم انداز روند صلح خاورمیانه ناامید هستند درک می کند.

وقتی او هفته پیش سمت جدید خود را پذیرفت، گفت زمانی را که در ایرلند شمالی صرف روند صلح کرده، به او درسی مهم آموخته است: "من از تجربه آن روزها به این نتیجه رسیدم که درگیری وجود ندارد که قابل حل نباشد. درگیری توسط انسان ها خلق، هدایت و ادامه دار می شود. پس انسان ها هم می توانند آن را خاتمه دهند. من این وضعیت را در ایرلند شمالی دیدم با این که باید اذعان کنم رسیدن به صلح خیلی طول کشید. من عمیقا معتقدم که نتیجه ای مشابه را می توان با تعهد قاطع، پشتکار و دیپلماسی شکیبا در خاورمیانه به دست آورد."

جان میچل هفتاد و پنج ساله سناتور سابق حزب دموکرات از ایالت "مین" (Maine)، خود را عرب آمریکایی توصیف می کند چون مادرش لبنانی است.

در سال 2000 او هدایت کمیته بین المللی حقیق یاب در مورد خشونت در خاورمیانه را بر عهده داشت. او در سال 2001 از اسرائیل مصرانه خواست تا ساخت و ساز شهرک های یهودی نشین در کرانه باختری را متوقف کند و از فلسطینیان نیز خواست تا به پرتاب راکت به سمت شهرک های اسرائیلی پایان دهند تا بعد از یک دوره آرامش امکان حرکت به سوی صلح امکان پذیر شود.

مطالب مرتبط