صدها هزار نفر در اعتصاب فرانسه شرکت کردند

Image caption بسیاری از مردم فرانسه از اصلاحات اقتصادی که رئیس جمهوری این کشور در نظر گرفته است، ناخشنودند

صدها هزار نفر از نیروی کار فرانسه در اعتصابی یک روزه در این کشور شرکت کرده اند تا به آنچه عدم اقدام دولت در قبال حفاظت از مشاغل و دستمزدها در دوره کساد اقتصادی می دانند، اعتراض کنند.

هشت اتحادیه کارگری فرانسه از این اعتصاب حمایت کرده اند.

رئیس بزرگترین اتحادیه کارگری فرانسه گفته است که بالغ بر یک میلیون نفر در این اعتصاب شرکت کرده اند.

اما جین کربی، گزارشگر بی بی سی در پاریس، با اشاره به اظهارات تابستان سال گذشته نیکولا سارکوزی، رئیس جمهوری فرانسه، که گفته بود این روزها وقتی در این کشور اعتصابی صورت می گیرد، کسی توجه نمی کند، گفت این بار فرانسه به خوبی اعتصاب را حس کرده است.

اعتصاب سراسری یک روزه در فرانسه، خدمات حمل و نقل شهری را مختل کرده و باعث لغو بسیاری از پروازهای داخلی و خارجی شده است.

اما به رغم حمایت عمومی مردم فرانسه از این اعتصاب به نظر می رسد که اعتصاب نتوانسته آن طور که گردانندگان آن انتظار داشته اند، این کشور را به طور کامل فلج کند.

امروز (29 ژانویه)، فعالیت مدارس، بانک ها، بیمارستان ها، پستخانه ها و دادگاه ها در فرانسه مختل بوده چون بسیاری از کارمندان و کارکنان در خانه مانده و سرکار خود حاضر نشده اند.

پلیس پاریس گفته است که 65 هزار نفر از باستیل تا مرکز شهر دست به یک راه پیمایی اعتراضی زده بودند.

پیشتر، نزدیک به 30 هزار نفر در شهر لیون دست به تظاهرات زدند و در مارسی برخلاف گفته پلیس این منطقه که گفته است فقط 20 هزار نفر در تظاهرات شرکت داشته اند، سازمان دهندگان و مسئولان اعتصاب در مارسی گفته اند که 300 هزار نفر تظاهرات کرده اند.

گزارشگران می گویند که این اعتراض انعکاس وحشت نیروی کار فرانسه از بیکاری و همچنین نرضایی از تدابیر اقتصادی نیکولا سارکوزی بوده است.

بسیاری از مردم فرانسه مشوق های اقتصادی که آقای سارکوزی معرفی کرده است را پاداش دادن به بانک ها تعبیر کرده اند. بانک ها و شایعه پراکن های اقتصادی به طور گسترده برای کساد اقتصادی فرانسه سرزنش شده اند.

بسیاری از مردم فرانسه عصبانی هستند که دولت به بانک های این کشور میلیاردها یورو کمک کرد تا ورشکست نشوند اما در مقایسه به صنایع و تجارتخانه ها کمک ناچیزی کرد.

در حالی که به نظر می رسد میزان بیکاری در سال آینده به 10 درصد برسد فرانسوی ها به رئیس جمهوری خود چشم دوخته اند تا با صرف نظر کردن از اصلاحات اقتصادی خود و توجه به احیای مجدد اقتصاد این کشور به آنها در ارتباط با آینده شغلی شان اطمینان دهد.

تیری ددیو، از اتحادیه کارگری CFDT به بی بی سی گفت که مردم فرانسه احساس می کنند که تاوان بحرانی را می دهند که سهمی در ایجاد آن نداشته اند.

چند روز پیش وزیر اقتصاد فرانسه برگزارکنندگان اعتصاب را محکوم و آنها را به ایجاد ارعاب در میان مردم در دوره بی اطمینانی اقتصادی در این کشور متهم کرد.