23:28 گرينويچ - پنج شنبه 29 ژانويه 2009 - 10 بهمن 1387

فرماندار ایلینوی برکنار شد

بلاگویویچ

بلاگویویچ همواره ادعای بی گناهی کرده است

راد بلاگویویچ فرماندار ایالت ایلینوی آمریکا از سوی سنای این ایالت در سوءاستفاده از قدرت گناهکار شناخته شده و از مقامش برکنار شده است.

سناتورهای ایالتی پس از جلسه استیضاح فرماندار، او را با 59 رای به اتفاق آرا از کار برکنار کردند. این درحالی است که آقای بلاگویویچ (Rod Blagojevich ) ادعا کرده است که "هیچ خطایی مرتکب نشده است" و اینکه هیچ شاهدی از تخلف او وجود ندارد.

وی متهم بود که سعی کرده است کرسی باراک اوباما در مجلس سنای آمریکا را که پس از پیروزی او در انتخابات ریاست جمهوری خالی شده بود، بفروشد.

مجلس سنای ایالت ایلینوی همچنین طی رای گیری دیگری آقای بلاگویویچ را برای تمام عمر از عهده دار شدن سمت های دولتی منع کرد.

بلاگویویچ در ماه دسامبر دستگیر شده بود و قرار است به اتهام رشوه خواری در جریان دو دوره فرمانداری اش تحت محاکمه قرار گیرد.

اکنون پاتریک کوئین، که او نیز دموکرات و معاون فرماندار است، جانشین آقای بلاگویویچ خواهد شد.

این اولین بار است که یک فرماندار ایالت ایلینوی استیضاح و در سنای این ایالت محکوم می شود.

آقای بلاگویویچ روز پنجشنبه در جریان این محکمه به سناتورها گفت: "هیچ شاهدی وجود ندارد که نشان دهد من به عنوان فرماندار مرتکب تخلفی شده ام."

وی ابراز سرخوردگی کرد که نتوانسته است شاهدان خود را به محکمه بیاورد.

وی در پایان این محاکمه چهار روزه از سناتورها خواست موقعیت او را در نظر بگیرند و گفت: "تصور کنید که بی گناه بودید و از مقام خود برکنار می شدید."

او افزود: "جرم ثابت نشده است. چطور می توانید فرماندار را با شواهد ناقص بیرون بیاندازید؟"

آقای بلاگویویچ از زمان دستگیری اش در ماه گذشته بارها اتهامات علیه خود را رد کرده و علیرغم فشارها از دادن استعفا خودداری کرده بود. وی گفت که قربانی یک انتقام جویی سیاسی شده است.

دیوید ویلیس دادستان در جلسه استیضاح گفت که شواهد نشان می دهد آقای بلاگویویچ در دوران فرمانداری اش از قدرت خود سوءاستفاده کرده و منافع خود را بر منافع مردم ترجیح داده است.

جلسه استیضاح در پی تحقیقات کمیته 21 نفره ای از قانونگذاران ایالت ایلینوی برگزار شد. این کمیته شواهد ماموران پلیس فدرال (اف بی آی) را بررسی کرد. این ماموران تماس های تلفنی دفتر فرمانداری درباره نحوه انتخاب فردی که باید جایگزین باراک اوباما در سنا شود را استراق سمع کرده بودند.

ادعا شد این مکالمات تلفنی نشان می دهد که آقای بلاگویویچ سعی داشت با استفاده از این کرسی برای خود یا همسرش یک شغل به دست آورد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.