13:20 گرينويچ - جمعه 30 ژانويه 2009 - 11 بهمن 1387

رئیس جمهوری سریلانکا عبور امن غیرنظامیان را تضمین کرد

منطقه جنگ زده شمال سریلانکا

سازمان ملل متحد می گوید وضعیت غیرنظامیان در مناطق جنگی شمال سریلانکا وخیم است

ماهیندا راجاپاکسه، رئیس جمهوری سریلانکا تضمین کرده است که حدود 250 هزار غیرنظامی که در اثر جنگ ارتش سریلانکا با شورشیان تامیل در شمال این کشور گرفتار آمده اند بتوانند به سلامت از منطقه جنگی خارج شوند.

آقای راجاپاکسه، پیشتر از شورشیان خواسته بود که اجازه عبور امن غیرنظامیان را بدهند.

کریس موریس، خبرنگار بی بی سی در کلمبو پایتخت سریلانکا می گوید هنوز شورشیان تامیل واکنشی به این درخواست نشان نداده اند ولی در گذشته همواره گفته بودند که خود غیرنظامیان خواسته اند از منطقه خارج نشوند.

خبرنگار بی بی سی می افزاید اظهارات رئیس جمهوری سریلانکا به دلیل ابراز نگرانی فزاینده بین المللی درباره سرنوشت غیرنظامیان سریلانکایی است.

گروه های مدافع حقوق بشر می گویند صدها نفر در درگیری های اخیر کشته شده اند.

ناوی پیلای کمیسر عالی سازمان ملل متحد برای حقوق بشر، گفته است به دلیل محدودیت شدید دسترسی به مناطق جنگی، وضعیت می تواند از آنچه معمولا تصور می شود بدتر باشد.

خانم پیلای گفت احتمال نقض گسترده حقوق بشر توسط هر دو طرف مناقشه وجود دارد.

روز گذشته امدادگران سازمان ملل متحد صدها غیرنظامی سریلانکایی را که در جریان درگیری بین نیروهای دولتی و شورشیان تامیل مجروح شده بودند از منطقه جنگی خارج کردند.

انتقال این مجروحین که 50 نفر آنان کودکانی اند که به شدت مجروح شده اند، چندین روز به تعویق افتاده بود.

سازمان ملل متحد اظهار داشته بود که شورشیان تامیل مانع انتقال مجروحین شده بودند ولی سرانجام وقفه کوتاهی که در زد و خوردها رخ داد انتقال مجروحین از منطقه جنگی را امکان پذیر ساخت.

دولت سریلانکا درخواست آتش بس به دلایل بشردوستانه را رد کرده و گفته است آتش بس به شورشیان فرصت خواهد داد تا دوباره متشکل شوند.

ارتش سریلانکا می گوید شکست کامل شورشیان تامیل که در هفته های اخیر از مواضع خود بیرون رانده شدند، نزدیک است.

شورشیان تامیل که خواهان جداشدن از سریلانکا و تشکیل کشور مستقل خودشان در شمال و شرق سریلانکا هستند از حدود 25 سال قبل مبارزات مسلحانه استقلال طلبانه خود را شروع کردند.

در طی این مدت در اثر جنگ داخلی نزدیک به 70 هزار نفر کشته و صدها هزار نفر بی خانمان شدند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.