14:49 گرينويچ - جمعه 30 ژانويه 2009 - 11 بهمن 1387

توافق مخالفان موگابه با تشکیل دولت وحدت ملی

مورگان چانگیرای

مورگان چانگیرای سمت نخست وزیر را در دولت وحدت ملی عهده دار خواهد شد

جنبش تغییرات دموکراتیک که حزب مخالف دولت زیمبابوه است، خود را برای تشکیل یک دولت وحدت ملی با حزب زانو- پی اف به رهبری رابرت موگابه، رئیس جمهوری زیمبابوه، آماده می کند.

رهبران کشورهای جنوب آفریقا در جلسه ای که روز دوشنبه هفته جاری داشتند، طرح تشکیل دولتی بر اساس مشارکت در قدرت را تهیه کرده بودند.

اکنون شورای ملی حزب جنبش تغییرات دموکراتیک با تایید این طرح، به ده ماه کشمکش سیاسی که موجب فلج شدن زیمبابوه شده بود پایان داده است.

قرار است دولت وحدت ملی تا تاریخ 13 فوریه تشکیل شود.

مورگان چانگیرای، رهبر حزب جنبش تغییرات دموکراتیک که احتمالا سمت نخست وزیر را در این دولت به عهده خواهد داشت، به خبرنگاران گفت توافق حاصل شده تصمیم درستی بوده است.

کمیته مشترک

دو طرف هم اکنون در حال تشکیل یک کمیته مشترک برای نظارت بر اجرای توافق هستند.

این کمیته اولین نهادی است که در نتیجه توافق سیاسی به دست آمده است.

این کمیته به موارد احتمالی نقض موافقت نامه مشارکت در قدرت رسیدگی خواهد کرد. این کمیته همچنین به نگرانی هایی که ممکن است حزب مخالف در باره دستگیری اعضای حزب و فعالان سیاسی داشته باشد ، رسیدگی می کند.

رئیس جمهوری آفریقای جنوبی که رئیس اجلاس فوق العاده هفته جاری برای توافق بر سر طرح مشارکت در قدرت بود، گفت جنبش تغییرات دموکراتیک خود را متعهد به رعایت جدول زمانی تعیین شده در اجلاس فوق العاده کرده است.

پیتر بایلز، خبرنگار بی بی سی در جنوب آفریقا می گوید روشن است که آقای چانگیرای برای موافقت با طرحی که حزب او کاملا از آن حمایت نمی کند تحت فشار زیادی قرار گرفته است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.