07:58 گرينويچ - سه شنبه 06 ژانويه 2009 - 17 دی 1387

حوادث بمبئی "در پاکستان برنامه ریزی نشده است"

محمد اجمل قصاب

اظهارات تنها بازداشتی عملیات بمبئی از جمله شواهد دولت هند است

یک دیپلمات ارشد پاکستانی گفته است که تحقیقات این کشور درخصوص حملات ماه نوامبر سال گذشته میلادی در بمبئی نشان می دهد که این حملات نه در پاکستان و نه در بریتانیا برنامه ریزی شده بود.

واجد شمس الحسن، سفیر پاکستان در بریتانیا، همچنین به نشریات هندی گفته است که گزارش پاکستان از حادثه بمبئی بزودی آماده می شود.

اظهارات آقای حسن درخصوص حوادث بمبئی، ظاهرا اولین اظهارات رسمی درباره متن گزارشی است که پاکستان قرار است درباره این حادثه انتشار دهد.

آقای حسن گفت: "با توجه به نتایج گروه تحقیق کننده، از خاک پاکستان (برای طراحی حملات بمبئی) استقاده نشده است. البته می تواند مکان دیگری (مورد استفاده) قرار گرفته باشد. البته بریتانیا هم نبوده است."

سفیر پاکستان در بریتانیا از تاخیر هند در ارایه اسناد مربوط به حوادث بمبئی به مقامات پاکستانی انتقاد کرد و تلویحا گفت که پرونده ای که هند در اختیار آنها داده است ممکن است "جعلی" باشد.

او گفت: "45 روز طول کشید تا (هند) شواهدی را جمع بندی کند، اگرچه از همان روز اول پاکستان را متهم می کرد."

هند برخی نهادهای دولتی پاکستان را به داشتن ارتباط با حملات سال گذشته در شهر بمبئی متهم ساخته است.

مانموهان سینگ، نخست وزیر هند روز سه شنبه، 6 ژانویه (17 دی)، در سخنانی گفت که "شواهد کافی در دست است که نشان دهد با توجه به پیچیدگی و دقت نظامی که در حملات بمبئی به کار رفت، حمله کنندگان می بایست از حمایت برخی نهادهای رسمی پاکستان برخوردار بوده باشند."

روز 26 نوامبر سال گذشته، گروهی افراد مسلح نقاطی از شهر بمبئی در هند را هدف حمله قرار دادند که در نتیجه آن، بیش از یکصد و هفتاد تن کشته شدند.

هند همچنین گروه ستیزه جو ی لشکر طیبه را مسئول حملات بمبئی دانسته است.

لشکر طیبه، که به گفته مقامات هندی حملات بمبئی را سازمان داد در پاکستان، هند، آمریکا، بریتانیا، کشورهای اتحادیه اروپا، روسیه و استرالیا یک گروه تروریستی تلقی شده و فعالیت اعضای آن در این کشورها غیر قانونی است هر چند مقامات هندی تاکید دارند که این گروه با بخشی از سازمان های اطلاعاتی پاکستان در ارتباط است.

از لشکر طیبه، که در پاکستان مستقر است، به عنوان یکی از بزرگترین سازمان های اسلامگرای تندرو در جنوب آسیا نام برده می شود که هدف آن، ایجاد حکومت های اسلامی در این منطقه و خاتمه دادن به حکومت هند بر کشمیر تحت اداره آن کشور است.

گفته می شود که در زمان زمامداری پرویز مشرف، رئیس جمهوری سابق پاکستان، برخی گروه های انشعابی از لشکر طیبه به عملیات تروریستی در برخی نقاط پاکستان نیز دست زدند.

مقامات پاکستانی گفته اند که در تحقیقات حوادث مربوط به بمبئی با دولت هند همکاری خواهند کرد.

پاکستان تحت فشار هند و جامعه بین المللی علیه تعدادی از ستیزه جویان از جمله حزب جماعة الدعوة اقداماتی را انجام داد.

دولت پاکستان همواره ارتباط نهادهای دولتی این کشور با حملات بمبئی و موارد دیگر خرابکاری در هند را تکذیب کرده است. مقامات پاکستانی حملات بمبئی را محکوم کرده و دست داشتن نهادهای حکومتی این کشور در این عملیات را مردود دانسته اند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.