13:27 گرينويچ - شنبه 31 ژانويه 2009 - 12 بهمن 1387

حضور سنی ها در انتخابات استانی عراق

انتخابات استانی عراق که از صبح امروز آغاز شده، آزمایشی برای دستاوردهای امنیتی این کشور از زمان آخرین رای گیری در سال 2005 قلمداد می شود.

این انتخابات امروز سی و یک ژانویه در 14 استان از 18 استان عراق برگزار می شود.

هزاران نیروی پلیس عراق برای حفاظت از رای دهندگان به سراسر کشور اعزام شده اند و در بغداد حرکت خودروها به طور کامل ممنوع اعلام شده است.

خبرنگار بی بی سی در بغداد می گوید فضای عمومی در خیابان ها شبیه روزهای عید است. او می گوید به نظر می رسد اعراب سنی مشارکت خوبی در این انتخابات داشته اند، در حالی که در سال 2005 تنها دو درصد آنها در انتخابات شرکت کردند.

به گفته خبرنگار بی بی سی، رای دهندگان برای ورود به مراکز رای، باید از چندین ایست بازرسی عبور کنند.

عبدالعزیز حکیم، یکی از متنفذترین روحانیون شیعه عراق و رئیس مجلس اعلای اسلامی این انتخابات را نشانه پیشرفت دانسته و گفته است که این انتخابات، تغییرات زیادی را برای کشور به ارمغان خواهد آورد.

نوری مالکی، نخست وزیر عراق پیشتر این انتخابات را یک وظیفه ملی، مذهبی دانسته و از مردم خواسته بود تا حتما در انتخابات شرکت کنند.

این برای اولین بار پس از سال 2005 است که در عراق انتخاباتی برگزار می شود.

دولت آقای مالکی که آمریکا نیز از آن حمایت می کند، امیدوار است موفقیت سنی های این کشور در انتخابات آتی باعث قطع حمایت ها از گروه های شورشی سنی شود.

پانزده میلیون عراقی واجد شرایط رای دادن در این انتخابات هستند. صدها ناظر بین المللی و هزاران عراقی بر روند این انتخابات نظارت می کنند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.