تونی بلر: شرکت حماس در روند صلح خاورمیانه مهم است

تونی بلر
Image caption تونی بلر می گوید شرایط موجود ایجاب می کند که با تمام جناح های درگیر مذاکره شود

تونی بلر نخست وزیر سابق بریتانیا و نماینده گروه چهار جانبه صلح خاورمیانه می گوید این مهم است که راهی برای شرکت دادن حماس در روند صلح خاورمیانه پیدا کرد.

گروه چهار جانبه صلح خاورمیانه شامل آمریکا، روسیه، سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپاست.

تونی بلر که با روزنامه بریتانیایی تایمز، مصاحبه می کرد گفت نظر او این است که در یک چنین وضعیتی باید با همه صحبت کرد.

ولی آقای بلر تاکید کرد که این مذاکرات باید در شرایط موجهی صورت گیرد و تا هنگامی که حماس خشونت را نفی نکرده و کشور اسرائیل را به رسمیت نشناخته گفتگویی با این گروه صورت نخواهد گرفت.

تونی بلر در یک انتقاد ضمنی از استراتژی دولت جورج بوش، رئیس جمهوری سابق آمریکا گفت تلاش برای کنارگذاشتن غزه تحت کنترل حماس، و تاسیس یک کشور فلسطینی در کرانه باختری هرگز عملی نخواهد شد و گزینه درستی نیست.

تونی بلر که پس از گفتگو با جورج میچل، نماینده جدید آمریکا در خاورمیانه صحبت می کرد گفت از غزه نمی توان صرفنظر کرد چون یک میلیون و 250 هزار فلسطینی در نوار غزه زندگی می کنند که خواهان تاسیس یک کشور فلسطینی هستند.

آقای بلر افزود به اعتقاد وی باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا خود را متعهد به تامین صلح کرده است و برای انتقاد شدید از محاصره غزه توسط اسرائیل، در انتظار تغییر دولت بوده است.

تونی بلر گفت انتصاب جورج میچل به سمت نماینده آمریکا در خاورمیانه نشان دهنده تعهد حقیقی دولت آمریکا به حل مناقشه خاورمیانه است.

آقای بلر در جریان روند صلح ایرلند شمالی، از نزدیک با جورج میچل که میانجیگر حل مناقشه ایرلند شمالی بود کار کرده بود.