21:36 گرينويچ - جمعه 23 ژانويه 2009 - 04 بهمن 1387

سوات و طالبان مخالف تحصیل دختران

نیروهای ارتش پاکستان

نیروهای ارتش پاکستان موفق نشده اند تا مانع از فعالیتهای ستیزه جویان در دره سوات شدند.

رژیم طالبان در افغانستان به دلیل منع آموزش دختران، بدنام بود. حال پیکارجویان شورشی طالبان در قسمتی از شمال غرب پاکستان از آموزش دختران جلوگیری می کنند.

شورشیان این کار را به عنوان بخشی از مبارزه خشونت بار خود برای اجرای قوانین اسلامی انجام می دهند. این عده در تداوم حاکمیت خود بر دره سوات، مدارس را به آتش کشیده و مخالفان شان را می کشند.

بلدوزرها در حال زیر و رو کردن انبوه خشت و بلوک های سیمانی شکسته هستند. این وضعیت پیامد یک جنگ یا زمین لرزه نیست؛ بلکه نتیجه یک حمله به نظام آموزشی است.

در هجده ماه گذشته پیکارجویان طالبان در حدود دویست مدرسه را در دره سوات تخریب کرده اند. بعضی از این مدارس پسرانه بوده اما بیشتر مدارس دخترانه هدف حملات شورشیان قرار گرفته است. چند هفته پیش رفتن دختران بزرگ تر از هفت سال به مدرسه ممنوع اعلام شد. این اقدام ضربه ویرانگر دیگری در این محل به شمار می رود که زمانی از آرامش برخوردار بود.

یک زن در سوات می گوید: "چیزهای زیادی در سه سال گذشته تغییرکرده است. تقریبا تمامی دختران آموزش می دیدند و به سر کار می رفتند. آنها دکتر یا معلم و یا زنان مددکار بهداشتی بودند. حالا با آمدن طالبان تمامی مدارس بسته شده و آنها نمی توانند از خانه هایشان بیرون بیایند."

این زن مدتی زیادی است که در سوات زندگی می کند. او و تمامی کسانی که من با آنها صحبت کردم، از ترس طالبان حاضر به ارایه هویت خود نیستند.

در جاهای دیگر پاکستان، صدای مدافعان حقوق زنان بلند شده است. طالبان در دره سوات مدت هاست که مراکز آموزشی دختران را هدف حملات خود قرار می دهند. اما پس از ژوئیه سال گذشته و در زمانی که پیمان صلح میان حکومت محلی و طالبان از هم پاشید، وضعیت در این منطقه به شدت رو به وخامت گذاشت.

دره سوات

دره سوات سالها محل رفت و آمد توریستهای داخلی و خارجی بود.

زمانی که پیمان صلح امضا شد، از سوات دیدار کردم. امیدواری زیادی در آن زمان ایجاد شده بود. دختران احساس می کردند که برای ادامه تحصیل، وضعیت مساعد شده است.

اما بسیاری بر این باورند که این پیمان صلح به طالبان فرصت داد تا دوباره منسجم شوند. آنها با قدرت بیشتری پدیدار شدند و افرادی را که با تعبیر سختگیرانه آنها از اسلام مخالفت می کردند، آماج حملات خود قرار دادند.

حالا آنها از طریق پخش برنامه های شبانه رادیویی، حاکمیت خود را اعمال می کنند. چرا که از این راه، احکام و نام افرادی را که مجازات یا کشته خواهند شد، اعلام می کنند.

اقدامات این چنینی ممکن است که موجب خاموشی دختران دانش آموز شده باشد، اما دست کم یکی از آنها راهی برای ابراز نظریاتش یافته است. او نظریاتش را در یک وبلاگ بی نام روی وب سایت بی بی سی گذاشته است.

او در این وبلاگ می نویسد: "شبانه طالبان به زنان هشدار دادند تا از خانه بیرون نیایند. آنها از رادیویی با موج اف ام اعلام کردند که سه سارق فردا شلاق زده می شوند و هرکسی می تواند برای دیدن این صحنه حاضر شود. واقعا" جای تعجب است که با وجود رنج هایی که تاکنون متحمل شده ایم، چرا مردم هنوز برای دیدن چنین صحنه هایی به محل می روند؟ چرا ارتش جلو انجام چنین اقداماتی را نمی گیرد؟"

بسیاری دیگر هم این سوال را مطرح می کنند، چون که تازه سربازان در این دره مستقر شده اند. در حالی که انتقادات زیادی مطرح شده است، دولت وعده داده که سربازان از دانش آموزان محافظت خواهند کرد.

میرهزار خان بیرجانی وزیر معارف ایالتی است: "ما باید زمینه محافظت را فراهم کنیم و از این مسئولیت خود آگاه هستیم. انشاالله این کار را انجام خواهیم داد و وضعیت را تحت کنترل خواهیم آورد."

اما تعدادی زیادی این وعده را باور نمی کنند. مثل مدیر یک مدرسه خصوصی در سوات. این مرد پس از آنکه مدرسه اش تخریب شد و خانواده اش هدف حمله قرار گرفتند، سوات را ترک کرد. این مرد تقریبا" همه چیز خود را از جمله انگیزه مجدد برای بازگشایی مدرسه را از دست داده است.

او می گوید: "طالبان تا وقتی اعلام نکنند که مردم می توانند دوباره مدارس را باز کنند، نمی توانیم فقط به اتکای اعلامیه های حکومت محلی و دولت مرکزی این کار را انجام دهیم. این اعلامیه ها بی فایده هستند. آنان اقدامات لازم عملی را انجام نمی دهند."

فعالان حقوق زنان در پاکستان، حالا یک ویدیوی موسیقی را منتشر کرده اند که از دختران و حق آنها برای آموزش تجلیل می کند. این فعالان امیدوارند که این فعالیت ها باعث تغییر رفتار محافظه کارانه مذهبی و فرهنگی علیه زنان شود. اما هیچ نشانه ای وجود ندارد که طالبان حاضر به تغییر تصمیم شان باشند.

خادم حسین، تحلیلگر مسائل امنیتی، می گوید که شاید پافشاری طالبان در این موضع، زمینه را برای دستیابی به مقاصد گسترده تر آنها مساعد می کند.

به گفته او : "این موجب توقف اندیشیدن می شود. اگر شما زنان را از آموزش محروم کنید، در حقیقت اندیشیدن جدی در خانواده ها را مانع می شوید. این کار موجب توقف هرنوع همگرایی با مدرنیزم می شود، اگر این دو کار صورت گیرد، تمامی این اجتماع در انزوا قرار می گیرد و این انزوا به نفع آنها است."

به این ترتیب در سوات یک نسل از زنان احتمالا بیسواد می مانند که موجب تقویت حاکمیت طالبان در این بخش از پاکستان خواهد شد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.