16:19 گرينويچ - جمعه 16 ژانويه 2009 - 27 دی 1387

تظاهرات تعدادی افغان و پاکستانی در مقابل دفتر نخست وزیر بریتانیا

تظاهرات لندن

دهها افغان و پاکستانی روز یکشنبه (اول فوریه) در مقابل دفتر نخست وزیری بریتانیا دست به تظاهرات زدند.

تظاهر کنندگان که در بین آنها افرادی از مناطق قبایلی پاکستان نیز حضور داشتند، از دولت بریتانیا خواستند تا برای مقابله با طالبان کمک کند.

این افراد در بیانیه ای که در انتهای تظاهرات خود منتشر کردند و نسخه ای از آن را به مقامات دفتر نخست وزیری ارایه دادند، خواستار کمک بریتانیا برای مقابله با طالبان به خصوص ستیزه جویانی که باعث تعطیل مدارس در نواحی مانند دره سوات و مناطق قبیله ای پاکستان هستند، شدند.

ستیزه جویان در منطقه سوات در شمال غرب پاکستان، از 15 ماه ژانویه اولتمیاتوم خود را برای نرفتن دختران به مدرسه به اجرا در آورده اند.

در طول سال گذشته نفرات طالبان بیش از 130 مدرسه در منطقه سوات را خراب کردند.

بسیاری از مدارس خصوصی در این منطقه به دلیل تهدید طالبان مبنی بر بمباران مدارس دخترانه، از پذیرش دانش آموزان دختر خودداری می کنند. صاحبان این مدارس می گویند تدابیر امنیتی که از جانب مقامات محلی پیشنهاد شده برای مطمئن کردن دانش آموزان، والدین و آموزگاران کافی نبوده است.

صاحبان این مدارس تاکید می کنند که تا هنگامی که نفرات طالبان از تهدید ماه گذشته خود مبنی بر بمباران مدارس دخترانه دست برنداشته اند از بازگشایی این مدارس خودداری خواهند کرد.

بسیاری از مردم نیز از فرستادن فرزندان خود به ویژه دختران به مدارس خودداری می کنند.

در زمان حکومت طالبان در افغانستان نیز تحصیل، به خصوص تحصیل دختران با مشکلات بسیار زیادی روبرو بود.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.