16:55 گرينويچ - دوشنبه 02 فوريه 2009 - 14 بهمن 1387

'ناکامی' برنامه آمریکا برای بازسازی عراق

اوباما

باراک اوباما بر مبارزه با فساد در قراردادهای دولتی با شرکت های پیمانکاران تاکید دارد

بازرسان وِیژه وابسته به دولت فدرال آمریکا با انتشار گزارشی مفصل تلاش های این کشور برای بازسازی عراق را ناموفق ارزیابی کرده اند.

گزارش 456 صفحه این بازرسان به "کمیسیون قراردادهای زمان جنگ" که توسط کنگره آمریکا تاسیس شده، تسلیم شده است.

بر اساس این گزارش، آمریکا از سال 2003 میلادی تا کنون قراردادهایی به ارزش تقریبی 50 میلیارد دلار به شرکت های خصوصی برای اجرای طرح های بازسازی در عراق اعطا کرده است.

اما به گفته بازرسان آمریکایی، ضعف برنامه ریزی، عدم نظارت کافی دولت و فساد مالی مانع از اجرای درست طرح های توسعه و بازسازی در عراق شده است.

در این گزارش آمده است که در حال حاضر 154 پرونده برای رسیدگی به تخلفات شرکت های پیمانکار در جریان است.

این گزارش نتیجه گیری کرده است که وضع بد امنیتی در عراق، اختلاف مقام های عراقی و آمریکایی و نیز رقابت های وزارتخانه های دفاع و امور خارجه آمریکا از عوامل ناموفق بودن بازسازی عراق بوده است.

این گزارش در عین حال تاکید دارد که برخی از طرح های بازسازی در عراق موفق بوده اند.

این بازرسان همچنین درباره وابستگی دولت آمریکا به شرکت های خصوصی در جنگ هشدار داده اند و می گویند دولت آمریکا بر نحوه اجرای قراردادهای اعطا شده به شرکت های پیمانکار نظارت دقیقی ندارد.

در این گزارش آمده است که دولت جورج بوش، رئیس جمهوری سابق آمریکا، در ابتدای حمله به عراق انتظار داشت که بازسازی عراق حدود دو و نیم میلیارد دلار هزینه داشته باشد.

همچنین بر اساس این گزارش، دولت آمریکا طی سال های اخیر نتوانسته است استراتژی جامع و کامل برای اجرای طرح های بازسازی در عراق را دنبال کند.

نویسندگان گزارش یاد شده ابراز نگرانی کرده اند که دولت باراک اوباما در اجرای طرح های توسعه و بازسازی افغانستان اشتباهاتی به گفته آنان دولت جورج بوش در عراق مرتکب شد را تکرار کند.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، در جریان مبارزات انتخاباتی سال 2008 بر مبارزه با فساد و تقلب در اعطا و اجرای قراردادهای سازمان های دولتی به پیمانکاران خصوصی تاکید می کرد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.