19:46 گرينويچ - چهارشنبه 04 فوريه 2009 - 16 بهمن 1387

'اسقف منکر هولوکاست توبه کند'

واتیکان از یکی از اسقف های طرد شده از کلیسای کاتولیک که نظرات جنجال برانگیزی در مورد کشتار یهودیان در واقعه هولوکاست دارد، خواسته تا رسما به اشتباه خود در این باره اعتراف کند.

این اسقف بریتانیایی که ریچارد ویلیامسون نام دارد، منکر کشتار یهودیان در اتاق های گاز آلمان نازی شده و گفته که تعداد یهودیان کشته شده توسط نازیها بیشتر از 300 هزار نفر نبوده است.

واتیکان در بیانیه خود اعلام کرده زمانی که با پذیرش مجدد این اسقف در کلیسای کاتولیک موافقت کرده بود، از اظهارات جنجال برانگیز او در مورد نفی هولوکاست اطلاعی نداشته است. این اسقف 21 سال پیش در رابطه با موضوعی متفاوت، توسط پاپ ژان پل دوم، رهبر پیشین کاتولیک های جهان طرد شده بود.

ریچارد ویلیامسون همراه 3 اسقف دیگر توسط یک روحانی ارشد کلیسای کاتولیک که علیه سیاست های واتیکان شورش کرده بود، به اسقفی رسید. واتیکان اعلام کرده بود پس از آن که این چهار اسقف بر تمایل خود برای پذیرفتن آموزه های کلیسا و اقتدار پاپ تاکید کردند، آنها را باز پدیرفت.

ریچارد ویلیامسون

اکنون یکی از کاردینال های ارشد واتیکان اذعان کرده که کلیسای کاتولیک یک ماه قبل، پیش از تصمیم پاپ بندیکت در پذیرش دوباره آقای ویلیامسون، اطلاع نداشته که او از انکار کنندگان هولوکاست بوده است.

این حکم پاپ، مورد انتقاد رهبران کاتولیک و یهودی جهان در بسیاری از کشورها قرار گرفته است. مقامات اسراییلی و آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان هم به این حکم پاپ اعتراض کرده اند.

واتیکان اعلام کرده که این اشتباه به این دلیل رخ داده که بخشی که روابط با یهودیان در واتیکان را اداره می کرده، با بخش مربوط به امور اسقف ها در کلیسای کاتولیک در تبادل اطلاعات نبوده، و بنابراین از تصمیم پاپ بندیکت در پذیرش دوباره ریچارد ویلیامسون بی خبر بوده است.

در همین حال واتیکان اعلام کرده که اسقف ویلیامسون و 3 همکار دیگر او که از اعضای یک فرقه سنتی جداشده از کلیسای کاتولیک، تحت عنوان "انجمن برادری قدیس پیوس دهم" هستند، تا زمانیکه پیروی کامل از آموزه های رسمی پاپ را نپذیرند، اجازه انجام مناسک مذهبی در کلیسا را نخواهند داشت.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.