آمریکا کمک روسیه برای مهار ایران را به آینده سپرضدموشکی مرتبط دانست

ویلیام برنز
Image caption برنز از مقام هایی است که پس از پایان دوره بوش همچنان سمت خود در وزارت خارجه را حفظ کرده است

ویلیام برنز، معاون وزارت خارجه آمریکا، در مصاحبه با یک خبرگزاری عمده روسی گفته است که اگر مسکو به رفع آنچه "تهدیدهای" ایران و کره شمالی دانست کمک کند، آمریکا ممکن است طرح های جنجال آفرین ایجاد یک سپر دفاعی در اروپا را عوض کند.

آقای برنز که که به مسکو سفر کرده است در مصاحبه با اینترفکس ضمن اذعان به نگرانی های روسیه در مورد سیستم دفاع ضدموشکی گفت: "ما همچنین امیدواریم که روس ها درک کنند که هیچ رئیس جمهوری در آمریکا نمی تواند وضعیتی را بپذیرد که در آن آمریکا در برابر سلاح های اتمی بالقوه سوار بر موشک های کشورهایی مانند کره شمالی یا ایران آسیب پذیر باشد."

وی که در دوره جورج بوش نیز معاون وزارت خارجه بود افزود: "اگر ما بتوانیم از طریق دیپلماسی قوی با روسیه و سایر شرکای خود این تهدید را کم یا حذف کنیم، آشکارا طرز نگرش ما به سیستم دفاع موشکی را شکل خواهد داد."

وی افزود که "این یکی از عواملی است که آمریکا مد نظر قرار خواهد داد."

همزمان یک "مقام ارشد" دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، که نخواست نامش فاش شود در گفتگو با خبرگزاری رویتر چنین گفت: "اگر ما بتوانیم برای منصرف کردن ایران از دنبال کردن ظرفیت (ساخت) سلاح های هسته ای با هم (روسیه) همکاری کنیم، خواهیم توانست از سرعت توسعه سیستم دفاع موشکی در اروپا بکاهیم."

این دومین بار طی هفته جاری است که مقام های دولت جدید آمریکا مساله طرح سپر ضدموشکی را به ایران پیوند می زنند.

سه روز پیشتر هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا، گفته بود تصمیم نهایی در مورد استقرار این سیستم در اروپای شرقی و مرکزی تا حدودی به تمایل ایران به مهار بلندپروازی های اتمی اش بستگی خواهد داشت.

روسیه در چند مورد از قدرت وتوی خود در شورای امنیت سازمان ملل برای تضعیف یا شکست دادن تلاش های تحت رهبری آمریکا برای اعمال تحریم های سخت تر بر ایران استفاده کرده است، که به اعتقاد ناظران به اختلافات مسکو با دولت جورج بوش از جمله در مورد سپر دفاع موشکی مربوط می شد.

تلاش برای جلب همکاری روسیه

اما دولت تازه آمریکا می گوید سعی دارد روابط با روسیه را ترمیم کند.

خانم کلینتون روز ششم فوریه اشاره کرد که دولت اوباما قصد دارد در باره تلاش ها برای مهار برنامه اتمی ایران، بیشتر با روسیه مشورت کند.

وی در جریان دیداری با برنار کوشنر وزیر خارجه فرانسه با اشاره به استفاده از "دیپلماسی هوشمندانه" برای تعامل با جامعه بین المللی گفت: "ما این کار را با شرکت روسیه به عنوان یک شریک و همکار انجام خواهیم داد زیرا قصد داریم رابطه ای سازنده تر ایجاد کنیم."

Image caption طرح های آمریکا برای نصب چنین سیستمی در اروپا باعث خشم مسکو شده است

خاویر سولانا مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز جمعه گفت که وزیر خارجه آمریکا ماه آینده در ژنو با همتای روس خود دیدار خواهد کرد.

روابط آمریکا و روسیه سال گذشته همزمان با فشار جورج بوش رئیس جمهوری وقت آمریکا برای پیشبرد طرح هایی جهت گسترش ناتو و ایجاد سیستم دفاع موشکی در اروپای شرقی به شدت سرد شد.

روسیه عضو گروهی شامل اعضای دائم شورای امنیت و آلمان است که سعی دارد با استفاده از سیاست موسوم به "هویج و چماق" ایران را به دست کشیدن از بخش های حساس برنامه اتمی اش به خصوص غنی سازی اورانیوم قانع کند. ایران برخلاف اتهامات آمریکا می گوید برنامه اتمی اش کاملا صلح آمیز است.

مقام آمریکایی همواره آنچه تهدید ناشی از برنامه موشکی و اتمی ایران می دانند را به عنوان انگیزه لزوم ایجاد یک سپر دفاع ضدموشکی در اروپا عنوان کرده اند.

خانم کلینتون نیز این هفته تاکید کرد که چشم انداز دستیابی ایران به موشک های بالستیک با توانایی بالقوه برای هدف قرار دادن اروپای شرقی و مرکزی در سال های اخیر، عامل اصلی تلاش های آمریکا برای گسترش سیستم دفاع موشکی به اروپا بوده است.

اما طرح های آمریکا برای نصب چنین سیستمی در اروپا باعث خشم مسکو شده است. روسیه این سیستم را تهدیدی برای خود می داند و با استقرار آن در اقمار سابق شوروی مخالف است.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، گفته است که تصمیم نهایی در مورد استقرار سیستم دفاع موشکی به مسائلی چون مقرون به صرفه بودن و عملی بودن چنین سیستمی از نظر فنی بستگی خواهد داشت.

ایران در گذشته ادعاهای آمریکا دایر بر اینکه این سیستم برای مقابله با تهدیدهای فزاینده موشکی ایران لازم است را "مضحک" خوانده است.

مطالب مرتبط